Čína dosiahla pokrok vo vývoji nových jadrových zbraní, má ich ale iba pre sebaobranu a nikdy ich nepoužije ako prvá. Povedal dnes podľa agentúry Reuters čínsky minister obrany Wej Feng-che na bezpečnostnej konferencii v Singapure, na ktorej sa zúčastňujú ministri či ich zástupcovia z troch desiatok krajín ázijsko-pacifickej oblasti.
"Čína vyvíja svoje kapacity viac ako päť dekád. Je fér priznať, že sme dosiahli pôsobivý pokrok," povedal Wej. Politika Číny je podľa neho v tejto veci nemenná. "Máme ich na sebaobranu. Nebudeme prví, kto ich použije," dodal s tým, že cieľom Pekingu je zabrániť jadrovej vojne.
O zrýchľovaní rozvoja jadrového arzenálu Číny hovorila aj správa amerického ministerstva obrany z minuloročnej jesene. Podľa nej sa Peking snaží "modernizovať, diverzifikovať a rozširovať" svoju jadrovú techniku. V roku 2027 by mohla najľudnatejšia krajina sveta podľa Pentagonu disponovať 700 nukleárnymi hlavicami a do konca dekády by ich mohla mať 1 000. To by ale stále bola len necelá pätina súčasného amerického jadrového arzenálu.
Trojdňové fórum o bezpečnosti Šangri-la v Singapure dnes končí. V piatok sa na okraj tejto konferencie stretol Wej aj s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom av sobotu na nej prostredníctvom videoprenosu prehovoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten okrem iného zdôraznil, že výsledok vojny Ruska proti Ukrajine sa dotkne nielen jeho vlasti, ale aj budúceho medzinárodného usporiadania.