Masívny kybernetický útok, ohlásený prvýkrát v piatok, má 200-tisíc obetí v najmenej 150 krajinách.
Oznámila to dnes európska policajná organizácia Europol.
200-tisíc obetí
Počítačový expert oslovený spravodajskou stanicou BBC zároveň varoval pred možnosťou ďalšieho útoku, ktorý môže prísť veľmi skoro, možno už v pondelok.
„Útok má 200-tisíc obetí, predovšetkým podnikov, a to v najmenej 150 krajinách," povedal riaditeľ Europolu Rob Wainwright.
"Ročne zasahujeme proti približne 200 kybernetickým útokom, ale niečo také sme doteraz nevideli," dodal Wainwright.
Britský vedec zaoberajúci sa obranou proti útokom tohto druhu a známy je iba ako MalwareTech, pretože chce zostať v anonymite, pomohol zastaviť šírenie vírusu.
"Tento útok sme zastavili, ale príde ďalší a ten nebudeme schopní zastaviť. Ide o veľa peňazí. Nemajú dôvod v tom prestať. Nedá im veľkú prácu zmeniť kód a znovu začať. Je pravdepodobné, že to urobia. Možno nie cez víkend, ale pravdepodobne už v pondelok ráno," citovala MalwareTech BBC.
"Čísla stále stúpajú"
Škodlivý softvér bol pomenovaný WannaCry a MalwareTech oznámil, že jeho prvá verzia bola zastavitelná, avšak vo verzii 2.0 budú odstránené slabiny tej prvej. MalwareTech radia ochrániť bezodkladne systémy antivírusovým programom.
Riaditeľ Europolu Wainwright sa domnieva, že bilancia zasiahnutých počítačov ešte porastie.
"Čísla stále stúpajú, bojím sa, že sa zdvihnú, až ľudia v pondelok prídu do práce a zapnú počítače," povedal.
Útok bol ohlásený prvýkrát v piatok. K najviac zasiahnutým patrí britský zdravotnícky systém, automobilka Renault, ruské banky, spoločnosť FedEx aj univerzity v Grécku alebo Taliansku.