Vražda vodcu ruskej opozície Borisa Nemcova na ulici v tesnej blízkosti Kremľa vyvolala protesty svetovej verejnosti. Krvavé stopy atentátu viedli až k samotnému vládcovi Kremľa. Po smrti „väzňa svedomia“ niektoré metropoly začali na jeho počesť pomenúvať ulice, kde sídlia ruské veľvyslanectvá.
Pred štyrmi rokmi tak po prvý raz urobili vo Washingtone. Pomyselnými uličkami hanby musia kráčať do svojej práce zamestnanci ambasád už aj v litovskom Vilniuse, lotyšskej Rige, ukrajinskom Kyjeve, českej Prahe a najnovšie v hlavnom meste Slovenska.
V týchto lokalitách sa síce nebojuje so zbraňou v ruke a ich frontové línie nedokážu vyhrať vojnu, no tabuľky s menami odporcov putinovského režimu sú aspoň zhnitými paradajkami hodenými do tváre agresora. Moskva sa pokúša o protiútok, no zatiaľ jej snahy vyšli komicky. Zatiaľ sa jej paradajky ako bumerang vrátili naspäť.
Nie je nacista ako nacista
Šéfovia štyroch frakcií mestskej dumy navrhli nazvať križovatku v susedstve amerického veľvyslanectva v Moskve Námestím obrancov Donbasu. Argumentovali početnými žiadosťami obyvateľov na zachovanie spomienky na „hrdinstvo Rusov dnes bojujúcich proti nacizmu“.
Frakcie Jednotné Rusko, Spravodlivé Rusko, Komunistická strana a Moja Moskva spísali vláde spoločný list. Jeho posolstvo znie: „Zobrazenie Námestia obrancov Donbasu na mape Moskvy bude odrážať podporu Moskovčanov pre akcie ruských ozbrojených síl.“
Ako informuje webová stránka rozhlasovej stanice ruské Sloboda frakcia Jabloko, ktorá má takisto zastúpenie v mestskej dume, sa však k iniciatíve nepripojila. Mestská medzirezortná ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.