Európske veľmoci, konkrétne Nemecko, Francúzsko a Taliansko, predvádzajú počas konfliktu na Ukrajine správanie, za ktoré by sa mali hanbiť. V relácii Rozstrel denníku iDnes.cz to povedal bezpečnostný analytik Milan Mikulecký.
Podľa neho sa boja dodať Kyjevu zbrane strategického charakteru, ktoré by mohli rozhodnúť vojnu. A dôvod? Chcú vraj pokračovať vo výhodnom biznise s Putinovým režimom.
Západ sa podľa Milana Mikuleckého zdráha dodať napríklad strely s plochou dráhou letu, taktické rakety, ktoré majú dolet rádovo v stovkách až tisícoch kilometrov. „Tie by mohli skutočne ohrozovať ruské zázemie, mohli by zlikvidovať napríklad most cez Kerčský prieliv na okupovaný Krym.“
Práve cez neho prebieha zásobovanie ruských vojsk na juhu a juhovýchode Ukrajiny. „Keď sa pozrieme na rokovania medzi vodcami Nemecka, Talianska a Francúzska, tak mám pocit, že tu opäť dochádza k niečomu, čo pozná Československo z roku 1938 z Mníchova.“
Biznis s Ruskom je prednejší
Milan Mikulecký si myslí, že záujmom minimálne týchto troch európskych krajín je pokračovanie výhodného biznisu s Ruskom, a to aj na úkor mnohých východoeurópskych krajín, kde má Rusko svoje strategické záujmy.
„Keď sa pozriete na tie neustále telefonáty, ktoré prebiehajú medzi francúzskym prezidentom, nemeckým kancelárom a Vladimirom Putinom, tak to sú hovory, o ktorých nám nikto nič nepovie. Nevieme, čo je ich skutočným obsahom. Nikto nepovie, prečo neustále prebiehajú, hoci od začiatku konfliktu k ničomu pozitívnemu neviedli,“ kritizuje Mikulecký západných lídrov.
"A do toho prichádzajú z týchto krajín vyjadrenia, že by bolo dobré donútiť Ukrajincov k tomu, aby uzavreli nejaké prímerie, že sa nakoniec budú musieť zmieriť s nejakou stratou územia," nadväzuje analytik.
Pritom Ukrajine sa práve v tejto chvíli darí na východe preberať iniciatívu a postupne získavajú napríklad územie v okolí Charkova späť pod svoju kontrolu.
„Hlavne vo Francúzsku a v Nemecku má biznis veľký vplyv na politiku,“ myslí si Mikulecký.
Zostáva vám 64% na dočítanie.