Tento krok predstavuje formálny krok zo strany Štokholmu smerom k pripojeniu sa k Severoatlantickej aliancii a ukončeniu 200-ročnej vojenskej neutrality. O skutočnosti informovala agentúra Reuters.
Švédska premiérka Magdalena Anderssonová v pondelok uviedla, že krajina by mala vstúpiť do NATO spolu so susedným Fínskom, aby "zaistila bezpečnosť švédskeho ľudu".
Kedy švédsky veľvyslanec pri Severoatlantickej aliancii Axel Wernhoff dokument doručí generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi, zatiaľ nebolo spresnené.
Turecko ho zatiaľ nevíta
Fínsky prezident Sauli Niinistö pri svojej dnešnej návšteve Švédska vyjadril presvedčenie, že sa podarí dosiahnuť dohodu s Tureckom, ktoré ako jediná krajina Severoatlantickej aliancie má proti rozšíreniu NATO o dvojicu severských krajín, Fínsko a Švédsko, námietky.
Podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Švédsko a Fínsko držia ochrannú ruku nad skupinami, ktoré Ankara považuje za teroristické. Turecko označuje za teroristickú organizáciu Stranu kurdských pracujúcich (PKK) a ďalšie skupiny usilujúce sa o samostatný Kurdistan.
"Turecko v posledných niekoľkých dňoch rýchlo zmenilo a pritvrdilo svoje výroky," povedal Niinistö v dnešnom prejave k švédskemu parlamentu. "Som si ale istý, že prostredníctvom konštruktívneho dialógu sa nám podarí situáciu vyriešiť," dodal.
Reakcia Ruska je otázna
Rusko pred následkami rozširovania aliancie opakovane varovalo. Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok povedal, že Moskva by vstup Švédska a Fínska do NATO nevnímala ako bezprostrednú hrozbu.
Rusko by však muselo reagovať, ak by Severoatlantická aliancia chcela do týchto krajín rozširovať vojenskú infraštruktúru. Štokholm opakovane oznámil, že na svojom území nechce jadrové zbrane ani trvalú základňu aliancie.