Švédsko sa rozhodlo oficiálne požiadať o členstvo v Severoatlantickej aliancii. V Štokholme to dnes oznámila premiérka Magdalena Anderssonová, ktorá verí, že proces prijatia nebude trvať dlhšie ako rok.
Agentúra AP poznamenáva, že ide o historickú zmenu. Švédsko si roky zakladalo na neutralite, kvôli tohtoročnej ruskej invázii na Ukrajinu ale v priebehu pár mesiacov prehodnotilo svoj postoj. Do NATO z rovnakého dôvodu smeruje aj susedné Fínsko.
Najlepší krok
"Budeme NATO informovať, že sa chceme stať členom aliancie," vyhlásila Anderssonová, podľa ktorej ide o "historickú zmenu v bezpečnostnej politike našej krajiny". Švédsko prihlášku odošle dnes, v utorok alebo v stredu, a urobí tak v koordinácii s Fínskom, uviedla.
"Vo švédskom parlamente je široká väčšina pre vstup do NATO," poznamenala aj šéfka menšinovej sociálnodemokratickej vlády po dnešnej diskusii zákonodarcov, v ktorej sa ukázala jasná podpora tomuto rozhodnutiu. "Najlepším krokom pre Švédsko a švédske obyvateľstvo je vstúpiť do NATO," vyjadrila ďalej svoje presvedčenie.
Chystaný vstup Švédska do Aliancie, ktorá by sa aj s Fínskom mala rozrásť na 32 členov, podľa agentúry Reuters prekreslí geopolitickú mapu severnej Európy. AP zase pripomenula, že Švédsko nebolo viac ako 200 rokov súčasťou žiadnej vojenskej aliancie. Jeho vstup do NATO preto pravdepodobne "znepokojí" ruského prezidenta Vladimíra Putina.
Podpora od ostatných
Ten už dnes vyslovil, že plány na prijatie Fínska a Švédska do NATO sú problémom. Rusko by podľa neho muselo reagovať, ak by Severoatlantická aliancia chcela do týchto krajín rozširovať vojenskú infraštruktúru.
Jasná podpora švédskemu rozhodnutiu naopak prichádza zo Západu. Za Francúzsko ju tlmočil prezident Emmanuel Macron, za Dánsko a Nórsko šéfovia ich vlád. Dánsko, Nórsko aj Island dnes tiež dali najavo pripravenosť Švédsku aj Fínsku pomôcť všetkými prostriedkami, ak by boli napadnuté.