Spojené štáty dnes oznámili, že uviedli do prevádzky systém protiraketovej obrany THAAD, ktorý nedávno umiestnili v Južnej Kórei kvôli pokračujúcemu zbrojnému programu Severnej Kórey. Podľa západných agentúr odvolávajúcich sa na nemenovaných predstaviteľov USA systém dosiahol svoje prevádzkové kapacity.
Umiestnenie systému bolo z logistického hľadiska bleskové - prvé časti protiraketového štítu dorazili na miesto svojho určenia na základni na juhovýchode Južnej Kórey iba pred týždňom.
Prezident USA Donald Trump dnes medzitým v rozhovore s agentúrou Bloomberg povedal, že by za vhodných podmienok bol ochotný sa stretnúť priamo so severokórejským diktátorom Kim Čong-unom. "Považoval by som za vhodné sa s ním stretnúť, určite by som to urobil, bol by som poctený," povedal Trump. "Za vhodných okolností by som sa s ním stretol," dodal prezident.
Biely dom neskôr Trumpove slová doplnil o vyhlásenie, že vhodné podmienky pre takýto summit ale zatiaľ nie sú, pretože by KĽDR napríklad musela úplne upustiť od svojej aktivity v jadrovom a raketovom zbrojení, vrátane skúšok daných zbraní.
Americkí vládni činitelia na čele s Trumpom dali opakovane najavo, že USA sú odhodlané prinútiť KĽDR k ukončeniu jadrového a raketového programu všetkými prostriedkami, v krajnom prípade aj vojenskými.
Pentagon vyslal do oblasti americkú lietadlovú loď USS Carl Vinson ako ukážku sily amerického námorníctva. Pchjongjang ale v testovaní zbraní pokračuje, naposledy v sobotu vyskúšal balistickú raketu.
V nedeľu Trump povedal v rozhovore s televíznou stanicou CBS, že nevie, či je Kim Čong-un príčetný. Očividne je to vraj ale "lišiak", keď sa napriek svojej mladosti dokázal udržať pri moci.