Čína dnes počas slávnostnej ceremónie spustila na vodu svoju druhú lietadlovú loď, ktorá je zároveň prvou, ktorú sama postavila. Plavidlo sa pripojí k prvej lietadlovej lodi čínskej armády Liao-ning, ktorú Peking kúpil v roku 1998 od Ukrajiny, informovala agentúra Reuters.
Lietadlovú loď Čína spustila na vodu v čase zvýšeného napätia na Kórejskom polostrove a v čase trvajúceho sporu o ostrovy v Juhočínskom mori, ktorým vedú významné námorné trasy a kde sa pravdepodobne skrývajú bohaté náleziská ropy.
Loď, ktorá sa podľa niektorých zdrojov bude volať ako čínska provincia Šan-tung, vznikla v prístave Ta-lien na severovýchode krajiny. Jej výstavba začala v roku 2014, predvlani Čína potvrdila jej existenciu. Oficiálne by mala začať slúžiť v roku 2020. Ide o prvú lietadlovú loď navrhnutú a stavanú priamo v Číne. Jej spustenie na vodu nasleduje po nedeľňajšom 68. výročia založenia čínskeho námorníctva.
Svoju prvú lietadlovú loď Liao-ning zaradila čínska armáda do aktívnej služby v septembri 2012 a vlani v novembri ju označila za bojaschopnú. Toto 300 metrov dlhé plavidlo získala úpravou starej sovietskej lietadlovej lode Varjag, zakúpenej v roku 1998 od Ukrajiny bez motorov, navigácie a zbrojného vybavenia.
V prvej polovici januára sa plavidlo Liao-ning zúčastnilo vojenského cvičenia v Juhočínskom mori, o ktoré Čína vedie územný spor so svojimi susedmi. Cestou späť do vlasti Liao-ning preplával taiwanským prielivom, ktorý od seba oddeľuje pevninskú Čínu a ostrov Taiwan, ktorý Peking považuje za svoju odštiepeneckú provinciu a ktorému v prípade vyhlásenia nezávislosti hrozí vojenským útokom.