Raketový útok USA na sýrsku leteckú základňu "vyvoláva otázky ohľadne súladu s medzinárodným právom". Na piatkovom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to vyhlásil švédsky veľvyslanec pri svetovej organizácii Olof Skoog.
Podľa Skooga je dôležité, aby sa akékoľvek zásahy uskutočňovali na základe medzinárodného práva. Vláda USA si pred podniknutím útoku na základňu Šajrát v sýrskej provincii Homs nevyžiadala povolenie od Bezpečnostnej rady OSN alebo amerického Kongresu. Navyše pritom nešlo o postup v sebaobrane.
Skoog vyjadril nádej, že Bezpečnostná rada bude napriek tomu schopná pokročiť v rokovaniach o rezolúcii, ktorá má viesť k "mohutnému a bezodkladnému vyšetrovaniu" údajného použitia chemických zbraní proti obyvateľom severosýrskeho mesta Chán Šajchún.
Terčom amerických rakiet bola v noci na piatok základňa, odkiaľ podľa Washingtonu v utorok štartovali lietadlá so smrtiacimi chemikáliami, čo však Damask popiera.
Sýria a spojenecké Rusko americký raketový útok odsúdili ako akt agresie.
K vývoju v Sýrii sa vyjadril aj predseda Valného zhromaždenia OSN, fidžiský diplomat Peter Thomson, ktorý dúfa, že po americkom zásahu nebude nasledovať "ďalšia eskalácia".
Poukázal pritom na prebiehajúce sýrske rokovania vo švajčiarskej Ženeve a kazašskej Astane. Keďže tieto rokovania "prinášajú pokrok a idú správnym smerom, je žiaduca "deeskalácia a pokračovanie týchto mierových procesov", dodal.