Pred 10 rokmi zahynulo 18 členov špeciálnej jednotky americkej armády počas zúrivej streľby na uliciach somálskeho Mogadišu, väčšina z nich na veľkú stratu krvi, keďže boli nedosiahnuteľní pre lekárske evakuačné tímy. Vojenskí lekári a taktici v čase ozbrojených intervencií prijali úplne nový pohľad na poľné zdravotníctvo v nádeji, že použitím nových technológií a moderných postupov pri liečení zranení zachránia životy ranených amerických vojakov. Roky takýchto výskumov sa dnes môžu ukázať ako opodstatnené.
Ako pre Wall Street Journal povedal plukovník John Holcomb, riaditeľ vojenského Inštitútu chirurgického výskumu v San Antoniu, vďaka novým výdobytkom, počnúc najmodernejšou technológiou, cez obväzy vyvolávajúce zrážanie krvi až po technologicky vybavené turnikety na stláčanie končatín, prešlo poľné lekárstvo v posledných rokoch doslova revolúciou. Tento vývoj môže vo veľkej miere pomôcť členom amerických jednotiek, zraneným v Iraku, najmä však v prípade bojov v uliciach Bagdadu, Basry či ostatných miest.
Krvácanie je pritom najčastejším prípadom smrti amerických vojakov v boji a je možné mu zabrániť. Počas posledných rokov však americká armáda financovala rozsiahly výskum, ktorej výsledkom sú dva typy účinných obväzov. Obidva majú k dispozícii aj jednotky v Perzskom zálive, hoci v obmedzenom množstve. Prvý pozostáva z obväzu napusteného fibrinogénom a trombínom, čo sú dve látky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v krvi a vyvolávajú jej zrážanie. Po priložení tohto obväzu na ranu sa obidve látky spoja a vytvoria fibrín, ktorý je hlavným komponentom krvných doštičiek. Druhý obväz funguje úplne iným spôsobom. Vďaka grantu od armády vedci zistili, že chitosan -- molekula, ktorá pomáha spájať vonkajší pancier kôrovcov -- je vhodná na vyvolávanie zrážania krvi. Pozitívne nabité molekuly chitosanu na obväze priťahujú negatívne nabité červené krvinky a urýchľujú ich zrážanie do pevnej vrstvy. Holcomb uvádza, že obidva obväzy sú účinné a rýchlo zastavujú vážne krvácanie, no ani jeden nie je dostupný vo väčšom množstve. Podľa jeho slov ozbrojené zložky v Perzskom zálive majú približne len 1 200 kusov prvého typu obväzov a nová továreň spoločnosti HemCon Inc. a oregonského inštitútu zatiaľ vyrobila ani nie tisíc chitosanových obväzov. Nové obväzy nie sú lacné a podľa nemenovaných zdrojov prvý typ stojí tisíc dolárov za kus a chitosanové obväzy 99 USD za kus.
Americká námorná pechota medzičasom získala ďalší produkt pre rýchle zrážanie krvi -- púder QuikClot z dielne spoločnosti Z-Medica LLC v Newingtone (Connecticut). Púder pozostáva z malých poróznych zeolitových čiastočiek, ktoré tvoria pemzu a z krvi vysávajú molekuly vody, takže v rane sa sústredia látky, ktoré zabezpečujú prirodzené zrážanie krvi. QuikClot je v cene 20 USD za 100-gramové balenie.
Ostatné inovácie v oblasti poľnej medicíny už nie sú natoľko revolučné. Napríklad, turnikety síce môžu zabrániť smrti z vykrvácania, no pri aplikácii obyčajne vyžadujú asistenciu iného vojaka alebo lekára. Vojenskí výskumníci nedávno vyvinuli "jednoručný" turniket, ktorý tvoria dve slučky tkaniny s rúčkou, ktorá umožní ich upevnenie okolo končatiny. Odvtedy je ním vybavených takmer 20-tisíc vojakov.
Jedného dňa možno budú mať vojaci "tlačidlo 911", ktoré bude signalizovať lekárom ich polohu, ak budú zranení. Prostriedky budúcnosti však môžu obsahovať aj lekárske peny alebo gély, ktoré po aplikácii zastavia krvácanie do brušnej dutiny, alebo elektronické ultrazvukové zariadenia, ktoré lokalizujú a zatvoria vnútorné zranenia. (hn/sz)
StoryEditor