Čelíme najhoršej humanitárnej kríze od roku 1945, oznámili po rokovaní Bezpečnostnej rady predstavitelia OSN.
Hladu čelí 20 miliónov ľudí v Jemene, Somálsku, Južnom Sudáne a Nigérii.
Kritický bod dejín
K odvráteniu katastrofy potrebuje svetová organizácia 4,4 miliardy dolárov, zatiaľ má ale len zlomok tejto sumy.
"Ocitáme sa v kritickom bode dejín. Už teraz, na začiatku roka, čelíme najväčšej humanitárnej kríze od vzniku OSN. Vyše 20 miliónov ľudí trpí hladom. Bez koordinovaného úsilia zomrú od hladu a oveľa viac ďalších zomrie na choroby," varoval radu šéf Úradu pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN (OCHA) Stephen O'Brien.
O kríze v týchto krajinách hovoril vo februári aj generálny tajomník OSN António Guterres. Povedal vtedy, že OSN sa napriek veľkorysým sľubom darcovských krajín zatiaľ podarilo získať len 90 miliónov dolárov.
Podľa zistení OSN v Jemene umiera na choroby, ktorým by sa dalo predísť, jedno dieťa každých desať minút. Svet obleteli zábery mimoriadne podvyživených detí.
V Južnom Sudáne potrebuje potravinovú pomoc 40 percent, čiže päť miliónov z tamojších obyvateľov. Až 100-tisíc ľuďom tam hrozí hladomor.
Najhoršia situácia je severovýchode Nigérie
Vôbec za najhoršiu krízu na africkom kontinente OSN považuje situáciu na severovýchode Nigérie. Rozsah tamojších problémov sa ukazuje spolu s tým, ako z oblasti ustupuje radikálna skupina Boko Haram.
Doteraz sa vedelo, že títo islamisti pozabíjali viac ako 15-tisíc osôb a prinútili dva milióny ľudí odísť z domovov.
Teraz sa ukazuje, že tisíce ľudí v tejto časti Nigérie zápasí s hladomorom a potrebujú naliehavú pomoc. V oblasti Čadského jazera podľa odhadov nemá dosť jedla vyse sedem miliónov osôb.
Zo Somálska začínajú prichádzať informácie o obetiach hladomoru. V jednej oblasti na neho zomrelo za dva dni sto ľudí.
Somálsko zápasilo s hladomorom aj pred šiestimi rokmi; vtedy tam zomrelo takmer 260-tisíc ľudí.
Momentálnu situáciu v tejto východoafrickej krajine komplikuje veľké sucho, ktoré ničí stáda a úrodu. Potravinovú pomoc tam potrebuje viac než šesť miliónov ľudí.