Donald Trump nebude pokračovať v znižovaní emisií skleníkových plynov a stiahne americký podpis pod Parížskou dohodou o ochrane klímy. V Londýne to vyhlásil Myron Ebell, ktorý pred inauguráciou viedol Trumpov tím pre otázky životného prostredia, píše agentúra Reuters.
Ebell tvrdí, že otepľovanie v dôsledku skleníkových plynov je minimálne a nie je škodlivé. V roku 2001 dokonca vyhlásil, že otepľovanie si vymyslela Európska únia.
"Trump odstúpi od dohody o klíme buď exekutívnym nariadením, alebo to pojme ako súčasť väčšieho balíka opatrení. Presný časový plán nepoznám," vyhlásil Ebell. Trump pred voľbami deklaroval pomoc uhoľnému aj ropnému priemyslu.
Donald Trump neverí v ľudský podiel na globálnom otepľovaní. Neverí v otepľovanie samotné. V kampani ho označoval za fámu, ktorá ekonomicky poškodzuje Spojené štáty.
Po voľbách sa ale k téme jednoznačne nevyjadril a len povedal, že "je zástancom životného prostredia". Parížsku dohodu, ktorá má obmedziť emisie oxidu uhličitého na planéte od roku 2020, ratifikovali zástupcovia 127 štátov.
Nárast teplôt na Zemi za posledných vyše sto rokov:
Ak USA od Parížskej dohody o klíme odstúpia, ťažko sa podarí naplniť jej ciele. Má udržať do konca storočia nárast teploty na Zemi pod dvoma stupňami Celzia oproti industrializácii.
Spojené štáty by zrušením svojho podpisu nasledovali krajiny, ktoré považujú znižovanie emisií za brzdu svojho priemyselného vývoja. Medzi tieto krajiny sa radí najmä India. Postoj Číny jasný nie je, jej vláda s administratívou Baracka Obamu na dokončení Parížskej dohody spolupracovala.
Parížska dohoda o znížení emisií, ktorú vlani v decembri po dlhých a zložitých vyjednávaniach podpísali zástupcovia 196 krajín, má tak neistú budúcnosť.