Poľský Inštitút národnej pamäti (IPN), ktorý sa venuje vyšetrovaniu zločinov komunizmu a nacizmu, zverejnil na internete zoznam dozorcov v nemeckom koncentračnom a vyhladzovacom tábore Osvienčim, čítajúci 8500 mien.
"Začíname od Osvienčimu, ale budeme sa venovať aj ďalším táborom," prisľúbil šéf IPN Jarosław Szarek, ktorý označil dnešok za historický deň. Posádku esesákov v Osvienčime sa podľa neho podarilo dať dohromady aj vďaka tomu, že IPN disponuje vlastnými prokurátormi.
Údaje o dozorcoch sú podľa neho aj odpoveďou na mylné tvrdenia o "poľských koncentračných táboroch". V skutočnosti išlo o nacistické tábory v okupovanom Poľsku, resp. Osvienčim bol počas vojny pričlenený k Nemecku.
"Táto databáza je výsledkom dlhoročného bádania. Nemci nariadili väzňom spáliť dokumenty o tábore. Je istým paradoxom, že v súčasnosti máme viac zoznamov obetí, než dokumentov o katoch," uviedol riaditeľ osvienčimského múzea Piotr Cywiński.
V databáze figuruje 8500 mien esesákov, ktorí v tábore pôsobili od jeho vzniku do likvidácie. "Niekoľko desiatok týchto ľudí stále žije," poznamenal denník Gazeta Wyborcza.
Databáza je výsledkom vyšetrovania, obnoveného komisiou pre stíhanie zločinov proti poľskému národu v roku 2011 na základe práce profesora Aleksandra Lasika. Tomu sa podarilo zhromaždiť údaje o celkom 25 000 esesákoch, pôsobiacich v koncentračných táboroch v rokoch 1939 až 1945.
Posádku Osvienčimu tvorilo v rôznych obdobiach od niekoľkých stoviek až po 4480 esesákov a 71 dozorkýň v januári 1945, kedy tábor evakuovali pred blížiacou sa sovietskou armádou. Necelých 12 percent bolo po vojne odsúdených.