Škandalóznu správu, ktorej resumé predložili minulý týždeň americké tajné služby prezidentom Obamovi aj Trumpovi, vypracoval bývalý agent britskej MI6 Christopher Steele. Päťdesiatdvaročný šéf londýnskej spoločnosti Orbis Bussiness Intelligence sa k autorstvu priznal britským novinárom.
Po stredajšom zverejnení materiálu, podľa ktorého majú Rusi k dispozícii kompromitujúce video a informácie proti novozvolenému šéfovi Bieleho domu, Steele odišiel z domova. Britský denník The Daily Telegraph napísal, že sa obával reakcií Moskvy. Steelov spoločník vo firme Christopher Burrows autorstvo správy odmietol potvrdiť aj vyvrátiť.
Americký denník The Wall Street Journal potom uviedol, že Steele odriekol v posledných týždňoch niekoľko žiadostí o rozhovor s odôvodnením, že téma je "príliš horúca".
Jeho firma Orbis Bussiness Intelligence o sebe tvrdí, že je schopná "poskytovať strategické poradenstvo, zhromažďovať spravodajské informácie a viesť komplexné, často cezhraničné vyšetrovanie". V roku 2009 ju založili bývalí britskí agenti a firma údajne používa globálnu sieť expertov a "význačných postáv z biznisu".
Steelov spoločník Burrows predtým pracoval ako poradca na ministerstve zahraničia a na začiatku tisícročia pôsobil na misiách v Bruseli a Dillí. Samotný Steele strávil niekoľko rokov službou pre MI6 v Moskve a Paríži, ale aj ako diplomat v Londýne.
Pomáhal vyšetrovať korupciu vo futbale
Steele mal podľa amerického denníka The New York Times veľmi dobrú povesť u britských aj amerických tajných služieb. Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) dodával informácie okrem iného pri vyšetrovaní korupcie v medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA).
Jeho kolegovia uviedli, že si bol veľmi dobre vedomý rizika, že dáta od Rusov môžu byť úmyselnými dezinformáciami.
Z amerických tajných služieb správa o údajných kompromitujúcich materiáloch Ruska na designovaného amerického prezidenta neunikla. V noci na štvrtok to v neobvyklom vyhlásení povedal šéf tajných služieb James Clapper. Trumpovi odkázal, že tajné služby spoľahlivosť tvrdení neskúmali.
Clapper tiež povedal, že hovoril s Trumpom po telefóne a že vyjadril zdesenie nad únikom informácií do médií. Rozhodnutie predstaviteľov tajných služieb predložiť obom prezidentom výťah z 35-stránkovej správy bolo vraj ale jednomyseľné. "Našou povinnosťou je zabezpečiť, aby politici dostali čo najširší možný obraz čohokoľvek, čo môže ovplyvňovať národnú bezpečnosť," vysvetlil.