Iba hlupáci si podľa nastávajúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa môžu myslieť, že mať dobré vzťahy s Ruskom je zlé. Na koketovanie Trumpa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa však s obavami pozerajú viacerí politici zo strednej a východnej Európy, vrátane bývalého viacnásobného slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu či bývalého českého ministra zahraničných vecí Karla Schwarzenberga.
Trumpovi preto adresovali otvorený list, v ktorom ho varujú pred dohodou s Ruskom a jeho prezidentom Vladimirom Putinom.
Pokračujúcou destabilizáciou Ukrajiny a nelegálnou anexiou Krymu podľa nich Rusko ohrozuje mier. Preto v liste štátnici upozorňujú, že prípadné ukončenie sankcií proti Rusku či akceptovanie rozdelenia Ukrajiny by boli hrubou chybou. Trump by tým podľa nich oslabil prívržencov euroatlantickej orientácie na Ukrajine, ohrozil by aj stabilitu ekonomiky v krajine a dal by šancu extrémistom, oligarchom a protizápadným elementom.
V širšom kontexte by dohoda USA s Ruskom otriasla americkou dôveryhodnosťou v očiach európskych spojencov, tvrdia stredo a východoeurópski politici.
„Vladimir Putin nie je spojenec Ameriky. Nie je ani dôveryhodným medzinárodným partnerom,“ píše sa v otvorenom liste adresovanom Trumpovi. Ďalej je v texte boldom zvýraznená veta: „Putin sa neusiluje o veľkú Ameriku. My, ako vaši spojenci, áno.“
„Keď nás Amerika v minulosti volala, prišli sme. Boli sme s vami v Iraku. Boli sme s vami v Afganistane. Spoločne sme znášali riziká; spoločne sme obetovali synov a dcéry.“
Nielenže podľa Dzurindu a spol. dohoda s Putinom mier neprinesie, ale dokonca spôsobí, že vojna bude pravdepodobnejšia. Putin podľa nich považuje ústupky za prejav slabosti a využije ich na testovanie Američanov atakmi na ich frontových spojencov z NATO, ktorými sú napríklad Estónsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko.
V závere listu európski politici vyzývajú Američanov, aby stáli pevne pri obrane spoločných cieľov a záujmov, ktorými sú mier, atlantická sila a sloboda. „Rusko musí vidieť, že keď sme napadnutí, stávame sa silnejšími, nie slabšími.“
Pod otvorený list, ktorý zverejnil web amerického denníka The Washington Post, sa podpísali okrem Dzurindu a Schwarzenberga ďalší 15 súčasní či bývalí politici z Rumunska, Švédska, Maďarska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Poľska a Bulharska.