V nedeľu je to presne päť rokov, čo zomrel prezident Václav Havel. Historik Ústavu pre štúdium totalitných režimov Jan Hron teraz v publikácii poskladal dokumenty z doby Havlovho väznenia na prelome 70. a 80. rokov. Dozorcovia budúceho prezidenta nešetrili.
Píše sa 22. august 1979. Václav Havel, známy dramatik a disident, v tomto období trávi čas za mrežami. Počas štyroch rokov na prelome 70. a 80. rokov vystrieda tri českej väznice, v Heřmaniciach, Pankrác a Bory.
Ten augustový deň, presne o 14.30, nachytá Havla bachar Petr Schoř, ako sa z okna cely snaží dohovoriť sa spoluväzňami kráčajúcimi pod oknom. A zapisuje to do hlásenia.
"Pristihol som obvineného, ako hrubo porušuje väzenský poriadok tým, že sa pokúšal nadviazať nedovolený styk s ostatnými obvinenými, ktorí boli na vychádzke, a to kričaním z okna cely. Navrhujem menovaného na disciplinárne konanie," zapíše strážny Schoř. Hoci sa Havel bráni, je potrestaný pokarhaním.
Súbor bežných väzenských záznamov dokresľuje časť Havlovho života ako väzňa. Dokumenty dal dokopy historik českého Ústavu pre štúdium totalitných režimov Jan Hron v publikácii Perzekúcia Václava Havla.
"Zborník mapuje príkoria, s ktorými sa musel Václav Havel v období normalizácie vysporiadať. Snažia sa zachytiť všemožnú perzekúciu, ktorej sa na ňom dopustilo štátne zriadenie," hovorí Hron.
Iste, v mierke bohatého a z mnohých uhlov už prebádaného Havlovho života sú hlásenia dozorcov z rokov 1979 až 1983 drobnosťou. Aj tie však vytvárajú obraz všedných väzenských dní nevšedného človeka.
Z hlásení možno vyčítať, že v očiach väzniteľov bol Havel slušný a pomerne introvertný človek. Na druhej strane priemerný pracant. Trestaný bol najmä za snahu o kontakt so spoluväzňami či svetom mimo väzenia. Havlove dni vo väzení sú plné drobného šikanovania zo strany dozorcov.
Rad zdravotných ťažkostí mal Havel práve kvôli opakovanému pobytu vo väzení. V rakúskom Innsbrucku, kde sa potom liečil, na jeho počesť nedávno odliali zvon nesúci jeho meno.