StoryEditor

Šaron chce rokovať s opozíciou o vláde

10.06.2004, 00:00
Autor:
dodo

Izraelská koaličná vláda sa otriasa v základoch. Po tom, čo premiér Šaron dvoch ultrapravicových ministrov prepustil, ďalší dvaja členovia kabinetu z Národnej náboženskej strany sa rozhodli odísť sami. Viacerí vplyvní rabíni sa vyslovili za to, aby strana vystúpila aj z koalície úplne. Koalícia už má pritom teraz už len 59 z celkového počtu 120 poslancov v parlamente.
Krízu vyvolalo uznesenie, ktorým vláda v nedeľu v zásade odobrila odchod Izraela z pásma Gazy. Pravicové sily sa však stavajú na odpor. Karty mieša aj opozičný vodca Šimon Peres, ktorý sa zasadzuje za vytvorenie tzv. veľkej koalície vrátane Strany práce. V nej je vstup do vlády naďalej sporný, aby však opozícia presadila pád vlády nie je dostatočne silná. Aj Šaron včera naznačil, že by v budúcnosti mohol začať rokovania o vstupe Strany práce do svojej vládnej koalície.
Izraelský plán na odchod z pásma Gazy sa v medzinárodnom spoločenstve stretol so živým ohlasom. Pomoc pri jeho realizácii ponúkol nielen Egypt ako krajina priamo susediaca s pásmom Gazy, ale aj blízkovýchodné kvarteto -- OSN, USA, Rusko a Európska únia. I vďaka tomu už pre Šarona cesty späť niet -- celosvetové echo ho vystavuje tlaku, aby v iniciatíve pokračoval aj napriek mohutnému vnútropolitickému odporu. Šaronovo jednostranné rozhodnutie sa tak môže stať katalyzátorom zmrazeného mierového procesu. Egypt napríklad už potvrdil, že v tejto záležitosti je pripravený zohrať kľúčovú úlohu.
Prezident Husní Mubarak sa totiž obáva, že po odchode izraelských vojsk sa v Gaze zahniezdia teroristi z Al-Kajdy, pre ktorých by bolo odtiaľ ľahkým cieľom i egyptské územie. V blízkom čase sem preto dorazí kontingent 200 egyptských vojenských poradcov, ktoré budú školiť palestínsku políciu. Niektorí pozorovatelia v Tel Avive sa domnievajú, že z toho možno vyvodiť záujem Egypta o dlhodobú vojenskú prítomnosť v pásme Gazy. V snahe zabrániť konfrontácii s Tel Avivom chce káhirská vláda rokovať so všetkými palestínskymi organizáciami vrátane Fatahu, Hamasu a Islamského džihádu, aby zastavili útoky na izraelské ciele.
Ďalších 120 egyptských vojakov dozerá v súčasnosti na to, aby sa cez egyptskú hranicu do pásma Gazy nepašovali zbrane určené palestínskemu odboju.
Jásir Arafat navonok úlohu Egypta víta a prihovára sa za vytvorenie osobitného výboru, ktorý by podrobne monitoroval proces izraelského sťahovania. K ďalším egyptským požiadavkám je však už rezervovanejší. Egypt totiž žiada zníženie počtu palestínskych bezpečnostných síl a zmenu funkcie prezidenta na symbolický post. (hn/ gaf)

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
10. november 2024 06:41