Pod slovom scoxit v súčasnosti rozumieme potenciálny odchod Škótska z Veľkej Británie. Na svedomí to má práve brexit, ktorý má byť následkom júnového referenda v krajine, kde Angličania hlasovali za opustenie Európskej únie. Škótka premiérka Nicola Sturgeonová vyhlásila, že Škótsko pripravuje referendum o svojej nezávislosti od Veľkej Británie. Samostatnosť krajiny propaguje najmä Škótska národná strana.
Keďže krajina je Európskej únii naklonená oveľa viac ako Británia a väčšina obyvateľov tu hlasovala za zotrvanie v Únii, hlasy za nezávislosť sa posilnili práve po spomínanom plebiscite. Škótski voliči hlasovali za zotrvanie v Európskej únii v pomere 62 ku 38 percentám. Podľa prieskumu, ktorý bol realizovaný hneď po referende, si 52 percent opýtaných želá nezávislosť Škótska. Krajina je odhodlaná prehodnotiť otázku svojej nezávislosti čo najskôr, ešte predtým, ako Veľká Británia z EÚ vystúpi. Britská premiérka Theresa Mayová chce začať rokovania o vystúpení, pričom Británia by mohla vystúpiť už v roku 2019.
Škóti najprv žiadali Britániu, aby im umožnila rokovania o nových vzťahoch s Európskou úniou. Chceli by si tak udržať posilnené vzťahy s blokom. Britská premiérka však odmietla, aby regionálny parlament rozhodol o podmienkach rokovania a celkovej stratégii. Práve tento odmietavý postoj Británie povzbudil Škótsko k úvahám o nezávislosti.
Obávajú sa, že prídu o slobodný pohyb osôb v rámci Únie a mnohé iné výhody, ale aj o veľký počet pracovných miest.
Referendum o nezávislosti sa v Škótsku uskutočnilo už v roku 2014, avšak samostatnosť krajiny vtedy ľudia odmietli, 55 percent voličov bolo proti. Podľa agentúry Reuters vtedy veľa ľudí hlasovalo proti samostatnosti Škótska, pretože sa obávali, že po vyhlásení nezávislosti by sa mohli ocitnúť mimo Európskej únie.