V rámci vyšetrovania katastrofy poľského vládneho lietadla v ruskom Smolensku pred šiestimi rokmi sa v pondelok uskutoční exhumácia pozostatkov exprezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky Márie, pochovaných v katedrále na krakovskom hrade Wawel. Opätovné uloženie rakvy do sarkofágu je plánované na 18. novembra.
Tento kontroverzný krok sa podniká z iniciatívy vládnucej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), na čele ktorej stojí Kaczynského brat-dvojča Jaroslaw. Ten má podozrenie, že brat sa pri Smolensku nestal obeťou leteckej nehody, ako tvrdili výsledky predchádzajúceho vyšetrovania, ale atentátu pripravenom v poľsko-ruskom sprisahaní.
Spolu s prvým párom vo vládnom lietadle, ktorý sa roztrieštil v apríli 2010 pri pokuse o pristátie na smolenskom letisku, zahynulo mnoho ďalších príslušníkov poľských elít. Celá delegácia si mala uctiť pamiatku tisícov zajatých poľských dôstojníkov, povraždených stalinskou tajnou políciou na jar 1940.
Poľská verejnosť je v tejto veci rozdelená na dva tábory: jedni považujú rušenie pokoja mŕtvych za "zahanbujúcu" súčasť politického boja terajšej konzervatívnej vlády s liberálnymi predchodcami, druhí naopak dúfajú, že exhumácia a ďalšie vyšetrovanie povedú k odhaleniu pravdy o národnej tragédii.
"Je to nesmierne citlivá záležitosť. Mnoho rodín chce poznať pravdu, iné by radšej neprežívali tragédiu druhýkrát," uviedol už skôr o exhumáciu krakovský metropolita, kardinál Stanislaw Dziwisz, ktorý býval najbližším spolupracovníkom zosnulého poľského pápeža Jána Pavla II.
Predchádzajúce vyšetrovanie pripísalo katastrofu zlému počasiu pri Smolensku a ľudským chybám. Terajšie vyšetrovania má podľa prokuratúry napraviť "chyby a nedostatky, spáchané pred šiestimi rokmi".