Koncentrácia skleníkového plynu oxidu uhličitého dosiahla v minulom roku rekordnú hladinu, s ktorou budú obyvatelia planéty bojovať niekoľko nasledujúcich generácií a to aj napriek aktuálnym snahám vlád o obmedzenie globálneho otepľovania. Uviedla to dnes Svetová meteorologická organizácia (WMO), ktorá je agentúrou OSN.
Rekordná koncentrácia CO2 v atmosfére v objeme 400 ppm (častíc na milión), ktorú vedci namerali v minulom roku, bola tento rok niekoľkokrát prekročená, a stala sa medzitým priemernou hodnotou nameranou za celý rok, uvádza správa WMO.
Oxid uhličitý pritom zostáva v atmosfére tisíce rokov, a s následkami jeho vysokej koncentrácie tak obyvateľstvo planéty bude musieť zápasiť niekoľko generácií, dodala agentúra.
Koncentráciu oxidu uhličitého vlani a tento rok ešte zhoršil opätovný výskyt javu El Niňo, ktorý spôsobuje sucho v tropických oblastiach, a znižuje tak schopnosť pralesov a oceánov absorbovať tento skleníkový plyn.
Vlani sa v Paríži krajiny sveta dohodli na spoločnom klimatickom pláne, ako obmedziť klimatické zmeny. Podľa textu má byť otepľovanie udržané pod dvoma stupňami Celzia v porovnaní s industriálnym obdobím. Parížsky dokument v roku 2020 nahradí terajší Kjótsky protokol z roku 1997.
Dohoda podľa generálneho tajomníka WMO Petteriho Taalasa odštartovala "novú epochu optimizmu", ktorá ale zároveň vojde do dejín ako "nová epocha skutočných zmien klímy s rekordnými koncentráciami skleníkových plynov".
V marockom meste Marakéš začne 7. novembra ďalšia klimatická konferencia OSN. Krátko pred tým - 4. novembra - začne platiť parížska klimatická dohoda.