Zahraniční profesori prestížnej Londýnskej ekonomickej školy (LSE) sa nemôžu podieľať na projekte o takzvanom brexite. Agentúre AFP to dnes povedala hovorkyňa vysokej školy, ktorú o to požiadalo britské ministerstvo zahraničia. Svoju žiadosť vraj zdôvodnilo obavami o národnú bezpečnosť.
Výskumní pracovníci LSE radia ministerstvu zahraničia dlhodobo, z projektu, ktorý sa týka možných scenárov odchodu Británie z Európskej únie, boli ale teraz vylúčení. "Niektorí z našich odborníkov, ktorí sa na projekte podieľali, už nemajú (k práci na projekte) oprávnenie, pretože nemajú britské občianstvo," uviedla LSE. Ministerstvo zahraničia sa podľa vysokej školy rozhodlo tento krok urobiť z "bezpečnostných dôvodov".
Informáciu agentúre AP potvrdila tiež zamestnankyňa Európskeho ústavu na LSE Sara Hagemannová, ktorá pochádza z Dánska. Pracovníci ministerstva jej údajne priamo povedali, že od nej a jej kolegov, ktorí nie sú britskými občanmi, nebudú naďalej prijímať rady.
Samotné ministerstvo zahraničia na otázky agentúr AP a AFP zatiaľ nereagovalo.
Hovorca Liberálnych demokratov pre európske otázky a bývalý vicepremiér Nick Clegg vládu premiérky Theresa Mayovej v tejto súvislosti obvinil z toho, že dáva prednosť "prízemnému šovinizmu pred racionálnou politikou".
Premiérka Mayová oznámila cez víkend, že článok 50 Lisabonskej zmluvy, po spustení ktorého začnú rokovania o brexite, aktivuje najneskôr na konci marca budúceho roka. Británia by tak z EÚ mohla odísť na začiatku roku 2019. Počas rozhovorov s Bruselom bude chcieť Londýn otvoriť tiež otázku imigrácie do Británie zo zvyšných členských krajín.
Ministerka vnútra Amber Ruddova na konferencii vládnucich konzervatívcov v Birminghame tento týždeň hovorila o plánoch prinútiť britské firmy k tomu, aby zverejnili podiel zahraničných zamestnancov. Chcela by tým dosiahnuť väčšiu zamestnanosť britských občanov.