StoryEditor

Väčšinu utečencov hostí iba desať krajín sveta, vyspelé štáty by mali viac pomôcť

04.10.2016, 09:45
Autor:
ČTKČTK
Záťaž, ktorú krajinám spôsobuje svetová utečenecka kríza, je nerovnomerne rozložená.

Väčšina utečencov žije v desiatich štátoch sveta, uviedla v dnes zverejnenej správe organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International. Vyzvala zároveň vyspelé štáty, aby zvýšili poskytovanú pomoc a prijali taký počet utečencov, ktorý zodpovedá ich možnostiam.

Boje v Sýrii, Afganistane, Burundi a Južnom Sudáne zvýšili podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) tento rok počet utečencov na svete na rekordných 21,3 miliónov.

Päťdesiat osem percent utečencov, ktorí sú ako takí uznaní UNHCR, pritom našlo útočisko iba v jednej z desiatich krajín sveta. Sú nimi Jordánsko, Libanon, Turecko, Pakistan, Irán, Čad, Etiópia, Keňa, Uganda a Konžská demokratická republika.

"Zodpovednosť ochraňovať utečencov je veľmi nerovnomerne rozdelená," uviedol hovorca UNHCR William Spindler.

Práve nerovnomerné rozdelenie záťaže spôsobenej miliónmi utečencov krízu ešte zhoršuje, uviedla Amnesty International vo svojej správe. Hostiteľské krajiny, z ktorých väčšina patrí k tým chudobnejším na svete, totiž nemajú dostatok prostriedkov na to, aby sa o utečencov postarali. Mnoho ľudí na úteku sa tak chtiac nechtiac vydáva na nebezpečnú cestu do Európy či Austrálie.

"Deťom sa nedostáva vzdelania, ľudia nemajú dostatok jedla," uviedla Audrey Gaughranová, riaditeľka Amnesty International pre globálne otázky. Súčasná situácia je podľa nej "nespravodlivá a neudržateľná". Organizácia preto vyzvala vyspelé krajiny, aby prijali viac utečencov a to na základe svojej schopnosti sa o ne postarať.

"Problémom nie je počet utečencov na svete, ale to, že mnoho najbohatších krajín sveta ich prijíma najmenej a robí pre nich minimum," uviedol generálny tajomník Amnesty International Salil Shetty.

"Ak by každá z najbohatších krajín sveta prijala taký počet utečencov, ktorý zodpovedá jej veľkosti, bohatstvu a miere nezamestnanosti, bolo by nájdenie domova pre väčšie množstvo utečencov riešiteľnou výzvou," dodal.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.
01 - Modified: 2024-09-25 09:33:56 - Feat.: - Title: Neprimerané násilie a nárast zabíjania v Predjordánsku je alarmujúci. Riziko eskalácie sa zvyšuje 02 - Modified: 2024-09-25 11:40:13 - Feat.: - Title: V Dánsku vzniknú tri nové ministerstvá. Jeden z rezortov Kodaň pripraví na mimoriadnu situáciu 03 - Modified: 2024-09-04 08:31:44 - Feat.: - Title: Zosuvy pôdy a vlny vysoké stovky metrov. Vedci varujú pred megacunami 04 - Modified: 2024-09-12 07:46:42 - Feat.: - Title: Guterres varoval pred stúpajúcou teplotou a hladinou oceánov v Tichomorí 05 - Modified: 2024-09-26 07:22:15 - Feat.: - Title: Na západe Austrálie namerali 41,6 stupňa Celzia. Pre zimné obdobie je to rekord
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. november 2024 14:52