Viac ako osem miliónov hektolitrov rádioaktívnej vody uniklo v mieste podzemného zdroja pitnej vody na Floride, kde sa prepadla časť povrchu neďaleko podniku vyrábajúceho hnojivá. Informovala o tom agentúra Reuters.
Firma, ktorá na únik verejnosť upozornila až po troch týždňoch, tvrdí, že nepredstavuje pre verejnosť žiadne zdravotné riziko, pretože voda neprenikla priamo do pitných zásob.
K havárii došlo už koncom augusta v závode jendého z najvýznamnejších výrobcov fosfátových hnojív, spoločnosti Mosaic, na verejnosť sa však informácie dostali až v piatok.
Diera s priemerom približne 15 metrov sa vytvorila v mieste, kde firma skladovala odpad, v tesnej blízkosti nádrže s odpadovou vodou. V nej bola obsiahnutá chemikália známa ako fosfosádra, ktorá je odpadovým produktom pri výrobe fosfátových hnojív a je mierne rádioaktívna.
Zástupcovia firmy verejnosť presvedčili, že stihnú vodu prenikajúcu do podzemia odčerpať skôr, ako sa zmieša s pitnou vodou. "Podzemná voda sa pohybuje veľmi pomaly. Neexistuje absolútne žiadne riziko pre nikoho," povedal televízii CBS David Jellerson z vedenia spoločnosti.
Ekológovia však varujú pred možným podcenením rizika či snahou firmy problém zľahčovať. "Je ťažké im veriť, keď hovoria 'žádný strach' a držali to v tajnosti tri týždne," povedala agentúre Reuters Jacki Lopezová, floridská riaditeľka celonárodnej neziskovej organizácie Centrum pre biologickú diverzitu. "Ak by som žila v tej oblasti a používala vodu zo studne, bála by som sa o zdravie."
Miesto úniku sa nachádza necelých 50 kilometrov od Tampy a miestna podzemná voda je zdrojom pre tisíce ľudí.