Čína buduje svoju prvú zámorskú vojenskú základňu. Námorná základňa v Džibutsku bude stáť na 36-hektárovom pozemku a bude dokončená na budúci rok, píše Wall Street Journal. Stáť bude 13 kilometrov od najväčšej americkej základne v Afrike.
Peking takto vstupuje do novej fázy, v ktorej chce dokázať, že Čína je svetová veľmoc. Očakáva sa, že na základni bude sklad zbraní, priestory na údržbu lodí a vrtuľníkov a zrejme aj menšia jednotka čínskych námorníkov alebo špeciálnych jednotiek.
Nespokojní Američania
Len pár krajín má vojenské základne mimo svojho územia. USA ich majú najviac, v 42 krajinách, nasledujú Veľká Británia, Francúzsko a Rusko. Pentagón odhaduje, že Čína vybuduje niekoľko ďalších základní v nasledujúcich desiatich rokoch.
Neďaleko budúcej čínskej základne stojí americký Camp Lemonnier, kde je zhruba 4-tisíc vojakov. Z tejto základne podnikajú USA útoky na džihádistické skupiny v regióne. Američanom sa čínsky zámer nepáči. "Čína prichádza do tohto regiónu veľmi agresívne. Aký bude výsledok? To neviem. Hovoríme o čínskej budúcnosti ako o svetovej mocnosti," uviedol vysoký predstaviteľ americkej armády.
Čínske záujmy
Čína má v regióne nezanedbateľné investície, predovšetkým v ropnom a plynárenskom priemysle, uvádza server BusinessInsider.com. Čínske ministerstvo obrany uviedlo, že "stavba základne je v záujme podporenia medzinárodných záväzkov a povinností a ochrany čínskych záujmov."
Čínsko-džibutské zbližovanie sa začalo v roku 2010, keď do africkej krajiny začali pritekať čínske investície do infraštruktúry. Džibutský minister zahraničných vecí uviedol, že základňa pojme 2-tisíc vojakov, ale nastálo ich tam bude zhruba 300. Čína sa v zmluve zaviazala, že Džibutsku bude ročne platiť 20 miliónov dolárov (17,63 miliónov eur) nasledujúcich 10 rokov. Zmluvu je potom možné predĺžiť o ďalších 10 rokov.
Washington v roku 2014 predĺžil nájom svojej základne o ďalších 20 rokov. Ročne zaplatí 70 miliónov dolárov (61,73 miliónov eur).