Neznámi páchatelia zastrelili v noci na pondelok jedného z popredných predstaviteľov severoírskej protestantskej polovojenskej skupiny Združenie na obranu Ulsteru. Informovala o tom agentúra Reuters. Severoírski politici sa podľa nej obávajú, že by vražda mohla znovu oživiť napätie medzi katolíkmi a protestantmi v regióne.
Zavraždený John Boreland, ktorý unikol pokusu o atentát už pred dvoma rokmi, patril medzi predákov Združenia na obranu Ulsteru (UDA) v Belfaste. Jeho zabitie odsúdila šéfka severoírskej vlády Arlene Fosterová, ktorá vyhlásila, že ju čin šokoval.
UDA je najväčšia protestantská organizácia usilujúca sa o udržanie zväzku Severného Írska s Veľkou Britániou. Pôvodne bola legálna, neskôr sa uchýlila k terorizmu a v roku 1992 bola zakázaná.
V roku 2004 sa organizácia formálne vzdala násilia a v roku 2010 pred nezávislými pozorovateľmi zložila zbrane. Aj potom sa však jej členovia zapájali do zločineckých aktivít, okrem iného aj do vydierania.
Severné Írsko zažilo tri desaťročia sektárskeho násilia medzi protestantskými unionistami a katolíckymi republikánmi. Násilnosti si od roku 1969 vyžiadali okolo tri a pol tisíc ľudských životov.
V roku 1998 vznikol na základe mierovej dohody systém snažiaci sa upokojiť obavy oboch táborov. Severoírsku vládu vedú prvý minister a jeho prakticky rovnocenný zástupca, ktorý musí byť z opačnej komunity ako premiér. Ministerstvá sa rozdeľujú po voľbách podľa zložitého kľúča medzi protestantov a katolíkov.
Zložité usporiadanie, ktoré sa úzkostlivo snaží, aby sa žiadna časť severoírskej spoločnosti necítila vylúčená z rozhodovania o správe krajiny, znamená, že tu nie je parlamentná opozícia, pretože sú všetky veľké strany vo vláde.