Úder amerického bezpilotného lietadla, pri ktorom vo východnom Afganistane zomreli dvaja členovia teroristickej organizácie Islamský štát-Chorásán, nebol podľa amerického prezidenta Joea Bidena posledný.
Uviedol tiež, že ho armádni predstavitelia varovali, že v najbližších 24 až 36 hodinách môže v Afganistane prísť ďalší teroristický útok.
Útok dronom bol reakciou na samovražedný atentát, pri ktorom vo štvrtok pri bránach kábulského letiska prišlo o život najmenej 169 Afgancov a 13 amerických vojakov.
Pentagon dnes uviedol, že bezpilotné lietadlo zabil dvoch "plánovačov" Islamského štátu a ďalšieho člena tejto teroristickej skupiny zranil. Nie je pritom jasné, či sa títo ľudia priamo podieľali na štvrtkovom atentáte.
"Útok nebol posledný. Dopadneme všetky osoby zapojené do ohavného útoku a prinútime ich zaplatiť," citovala agentúra Reuters z Bidenovho vyhlásenia po dnešnom stretnutí s vojenskými a bezpečnostnými poradcami.
"Situácia na mieste zostáva krajne nebezpečná a hrozba teroristického útoku na letisko zostáva vysoká," uviedol ďalej americký prezident.
"Naši velitelia ma informovali, že útok môže veľmi pravdepodobne prísť počas najbližších 24 až 36 hodín. Nariadil som im, aby prijali všetky možné opatrenia na ochranu našich vojakov," dodal.
Americké ministerstvo obrany dnes oznámilo, že začalo sťahovať amerických vojakov z kábulského letiska. Washington už skôr oznámil, že armáda sa odtiaľ úplne stiahne k 31. augustu.
Prítomnosť americkej armády na letisku je úplne kľúčová z hľadiska končiacej evakuácie cudzincov aj Afgancov utekajúcich pred radikálnym islamistickým hnutím Taliban, ktoré sa v polovici augusta po prekvapivej a bleskovej ofenzíve zmocnilo prakticky celého Afganistanu.
Taliban americký letecký úder v provincii Nangarhár odsúdil, keďže podľa neho išlo o "jasný útok na afganské územie". Vysoký veliteľ Talibanu však skôr povedal, že v súvislosti s atentátom bolo zadržaných niekoľko členov Islamského štátu, ktorých teraz vypočúva tajná služba Talibanu.