Dramatická situácia v Turecku sa dotkla aj istanbulskej politologičky slovenského pôvodu Sylvie Tiryaki, ktorá prakticky zostala uväznená na jednom z Princových ostrovov neďaleko Istanbulu.
"Letisko v Istanbule neprijíma, mosty cez Bospor sú uzavreté. Ide o vojenský prevrat, zatiaľ však nie je úplne jasné, ktorý predstaviteľ armády za ním stojí," uviedla pre HN Tiryaki. Podľa nej vojaci obsadili televíziu, v ktorej sa začali vysielať sitcomy. Vojská tiež útočili na sídlo tajnej služby.
Podľa Tiryaki majú vzbúrenci záujem najmä o Ankaru a Istanbul. Letoviská na juhu Turecka, kde dovolenkujú aj tisícky Slovákov, by ohrozené byť nemali.
Turecké ozbrojené sily v piatok večer "v plnej miere prevzali kontrolu" nad krajinou. Uviedla to s odvolaním sa na armádne zdroje turecká tlačová agentúra Dogan.
Turecká armáda pristúpila k tomuto kroku so zámerom "opätovne nastoliť poriadok, demokraciu, ľudské práva a slobody, a zabezpečiť, aby bol v krajine znova zavedený právny poriadok". V stanovisku armády sa ďalej uvádza, že "všetky medzinárodné dohody a záväzky zostanú v platnosti a dobré vzťahy so všetkými štátmi sveta budú pokračovať".