StoryEditor

Hans-Gert Pöttering: Únia musí hovoriť jedným hlasom

11.06.2004, 00:00

Ľudovci sú v Európskom parlamente veľký a dosť rôznorodý klub. Čo spája britských konzervatívcov, španielskych ľudovcov a nemeckých kresťanov strany, že chcú byť v rovnakej frakcii?
- V kľúčových veciach je to jasné: sme konzervatívno-kresťanská frakcia, ktorá má záujem o európsku integráciu, trhovú ekonomiku a silnú úniu.

Britskí konzervatívci sú však proti ústave a ďalšej integrácii spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Nechcú obmedziť právo veta národných štátov. To si protirečí...
- Britská Konzervatívna strana, ktorá sa k ľudovcom pridružila, má v niečom iné stanoviská, ale to neznamená, že klub sa rozštiepil do názorových prúdov. Sme skupina, ktorá združuje veľa strán. Sme však jednotní v zásadných veciach a dokážeme ich presadiť.

Aký je teda názor na zahraničnú politiku únie? Podporujete zrušenie práva veta v členských štátoch?
- Iracká kríza nám ukázala, že Európska únia musí hovoriť jedným hlasom, aby presadila svoj názor na svetovej scéne. Existujú, samozrejme, záujmy čisto národné alebo záujmy ovplyvnené špecifickým videním tej-ktorej otázky, a tu bude naďalej zložité hľadať spoločné stanovisko. Otázka národného veta je veľmi zložitá. Predstavte si, že dvadsaťštyri krajín má na niečo rovnaký názor a chcú ho vyjadriť, a kvôli jednej krajine nemôžu. Únia nebude mať nikdy vo svete váhu. Právo veta môže v určitej miere existovať bez toho, aby sa ohrozila jednota, o ktorej som hovoril. To právo členské krajiny využívajú veľmi málo.

Klub ľudovcov nie je jednotný napríklad ani v otázke vstupu Turecka - čo je jedno z najväčších volebných tém tohto roku...
- V tejto otázke je klub skutočne rozdelený. Poviem preto svoj osobný názor. Myslím si, že musíme Turecku ponúknuť privilegované partnerstvo, ktoré upevňuje jeho vzťahy k únii. Členstvo je pre obidve strany problematická vec a partnerstvo by bolo určite vhodnejšie. Odkedy vstúpilo do únie desať nových krajín, potrebujeme čas na integráciu takej zložitej krajiny akou je Turecko.

V Turecku by váš názor určite neprijali s potleskom. Táto krajina sa chce už vyše tridsať rokov dostať do únie. Nebojíte sa, že odmietnutie vstupu môže túto islamskú krajinu radikalizovať alebo zmeniť jej politickú orientáciu na západný svet?
- Turecko má záujem o spoluprácu s úniou a členstvo nie je jediná alternatíva. Navyše - Turecko nie je jediná krajina, s ktorou únia buduje pevné vzťahy. To isté sa deje s krajinami severnej Afriky a Blízkeho východu. Dialóg s moslimským svetom sa musí prehĺbiť. Nesmieme dopustiť, aby pred bránami Európy hrozil nejaký konflikt civilizácií.

Ľudovci v Európskom parlamente
* Frakcia Európskej ľudovej strany a Európskych demokratov zahŕňa najväčší počet strán, ktoré sú kresťanské, občianske, a často aj liberálne. Frakcia mala v minulom parlamente 294 poslancov.

* Ak ľudovci vyhrajú voľby, chcú obsadiť kreslo predsedu Európskej komisie. Ich favoritom je luxemburský premiér Jean-Claude Juncker, ktorý však neprejavil o post jednoznačný záujem.

* Pretože sú ľudovci zoskupenie, v ktorom sú španielski ľudovci, ktorí sú proti potratom, maltskí kresťanskí demokrati podporujúci doma zákaz rozvodov, a tiež britskí konzervatívci alebo Berlusconiho Forza Italia, program frakcie je veľmi široký a občas nejasný.
Frakcia však vo väčšine otázok podporuje európsku integráciu vrátane prijatia ústavy.

* Najviac poslancov majú vo frakcii Nemci - 53, potom Taliansko s 34 a Veľká Británia s 37. Zo slovenských strán do frakcie ľudovcov vstúpia SDKÚ, KDH a SMK.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. november 2024 04:38