Počet mŕtvych po sobotňajšom zemetrasení na Haiti stúpol na 1 941, oznámili dnes podľa agentúry Reuters miestne úrady. Bilancia sa od pondelka zvýšila o päť stoviek obetí, záchranári ale ďalej pokračujú v prehľadávaní trosiek budov.
Poškodených alebo zničených domov je pritom vyše 60-tisíc. Na Haiti dnes začal trojdňový národný smútok za obete prírodnej katastrofy, zároveň ale ostrov zasiahla tropická búrka Grace, čo situáciu ešte podstatne zhoršilo.
Sobotňajšie zemetrasenie o sile 7,2 stupňa bolo druhé najtragickejšie za posledných 20 rokov, väčšiu katastrofu zažilo Haiti v januári 2010, kedy po otrasoch zomrelo vyše 230-tisíc ľudí.
Mnohí v postihnutej oblasti, vrátane niektorých zranených, prespávajú vonku kvôli obavám zo zrútenia poškodených domov. Haitský úrad civilnej ochrany teraz hovorí o takmer 10-tisíc zranených a nespresnenom počte nezvestných.
Pátranie po preživších ale dnes záchranárom značne skomplikovali intenzívne zrážky a lokálne záplavy, ktoré spôsobila tropická búrka Grace. Niektoré humanitárne organizácie varujú aj pred možným rozšírením cholery, uviedol portál BBC Mundo.
Kvôli búrke bolo veľmi ťažké zabezpečiť pomoc pre ľudí, ktorí sa ocitli bez strechy nad hlavou. K niektorým nedoputovalo ani jedlo a pitná voda. V susednej Dominikánskej republike tropická búrka odrezala od zdrojov tečúcej vody vyše 1,2 milióna obyvateľov.
"Nemali sme čas počítať mŕtvych, len sme ošetrovali zranených, ktorých bolo veľa," citoval portál BBC Mundo miestneho lekára Robinsona Gabriela, ktorý pomáhal v nemocnici v meste Les Cayes.
Práve toto asi dvestotisícové mesto na juhozápade Haiti patrí k najviac postihnutým. "Na stenách oddelení urgentného príjmu nemocnice sú praskliny. Tak sme kvôli obavám zo zrútenia pracovali vo dvore nemocnice," dodal Gabriel.
Podľa agentúry Prensa Latina bolo pri sobotňajšom zemetrasení poškodených či celkom zničených vyše 84-tisíc domov. Zničené boli aj niektoré školy, v ktorých by ľudia bez prístrešia teraz mohli nájsť útočisko.