Lesné požiare v Jakutsku na východe Sibíri už zničili porast na ploche presahujúcej sedem miliónov hektárov. Uviedol to dnes šéf štátnych lesov Ivan Sovietnikov. Ide o plochu zodpovedajúcu takmer rozlohe Českej republiky. Podľa Sovietnikova, šéfa federálnej agentúry Rosleschoz, ide však len o zlomok jakutských lesov.
"Tento rok len v Jakutsku plocha, ktorú postihol oheň, predstavuje sedem miliónov hektárov. Na jednej strane to znie príšerne, sedem miliónov hektárov, ale je treba mať na zreteli dve skutočnosti. Po prvé - plocha lesov v Jakutsku činí 260 miliónov hektárov, čiže (tých sedem miliónov hektárov) predstavujú dve až tri percentá rozlohy. Po druhé - oheň zvyčajne zničí nízke porasty, kríky, ale smrekovec, ktorý je v Jakutsku hlavným stromom, zostáva žiť," vyhlásil Sovietnikov podľa agentúry TASS.
Dusí sa stále viac dedín a miest
Agentúra AFP k tomu poznamenala, že lesné požiare podľa úradných údajov tento rok na Sibíri zničili už viac ako 16,6 milióna hektárov lesného porastu, predovšetkým v Jakutsku, kde oheň zničil 9,4 milióna hektárov lesov, čo je viac ako rozloha Portugalska. Samotný región Jakutska je však päťkrát väčší ako Francúzsko. Kvôli dymu z požiarov museli miestne úrady vyhlásiť dnešok za deň pracovného pokoja.
"Situácia je veľmi zlá. Je tu veľa dymu a zle sa dýcha," posťažovala sa agentúre AFP Jevgenija Bubjakinová (87), ktorá žije v regionálnej metropole, meste Jakutsk. "Je to katastrofa," dodala šestnásťročná Jelizaveta.
Úrady do boja s plameňmi nasadili 5 000 hasičov a dobrovoľníkov. Prezident Vladimir Putin v utorok vyzval ku zdvojnásobeniu snahy požiare uhasiť.
Požiare sužujú ruské lesy každý rok, v posledných rokoch sú však intenzívnejšie. Za rastúcim počtom požiarov stoja spravidla teplá, ktoré mnohí vedci pripisujú klimatickým zmenám, a tiež nedodržiavaniu bezpečnostných pravidiel, napísala už skôr agentúra AP.
Ochrancovia prírody pripisujú žalostnú situáciu vládnemu nariadeniu z roku 2015, ktoré miestnym úradom dovoľuje požiare ignorovať, ak by náklady na ich hasenie presiahli predpokladané škody.
Dymom z lesných požiarov na východe Ruska sa dusí stále viac dedín a miest. Trpí najmä štvrťmiliónové mesto Jakutsk na Sibíri, oblaky dymu však v júli zasiahli tiež ostrov Sachalin, vzdialený viac ako 1 700 kilometrov. Úrady tam varovali, že by sa deti nemali hrať vonku. Podobne sú na tom podľa médií aj v Krasnojarsku.
Americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA) uviedol, že dym z požiarov prekonal viac ako 3 000 kilometrov a dosiahol severný pól, zrejme prvýkrát v zaznamenanej histórii.
‼️ Smoke from forest fires in Yakutia (Russia??) reached the North Pole for the first time in human history
— Vlada Zhuravlyova (@ZhurVl) August 8, 2021
Scientists from NASA told about this. The smoke is so thick that much of the land cannot be seen on satellite images.#saveyakutia pic.twitter.com/x1P577zBC8
V Čeľabinsku na noc zatvárajú okná
Dym z požiarov v Jakutsku dusí tiež obyvateľov 3 800 kilometrov vzdialeného Čeľabinsku na Urale, kde úrady odporučili obyvateľom zatvárať na noc okná, poznamenala AFP.
Sezóna lesných požiarov v Rusku prepuká každoročne v suchých letných mesiacoch, v niektorých rokoch má však obzvlášť katastrofálny priebeh. Kremeľ zhoršenie situácie pripisuje klimatickým zmenám.
Predvlani sa obeťou požiarov v najrozľahlejšej krajine sveta stalo podľa ochrancov prírody z mimovládnej organizácie Greenpeace 15 miliónov hektárov lesa. Hrozilo, že padne deväť rokov starý rekord, kedy v Rusku zhorelo 18,1 milióna hektárov lesa, čo je plocha presahujúca dvojnásobok rozlohy Českej republiky.