Ľudská činnosť jednoznačne spôsobila rast teploty na Zemi, stojí za nedávnymi zásadnými výkyvmi klímy, vlnou horúčav či záplavami a viedla k menšej stabilite celej planéty, uviedol vo svojej dnes zverejnenej správe Medzivládny panel pre zmeny klímy, ktorý pôsobí pri OSN.
Podľa vedcov sa planéta v každom prípade ohreje o 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnej úrovni, otázkou zostáva len ako rýchlo.
Pri rešpektovaní najambicióznejšieho plánu prekonáme túto teplotnú hranicu v 30. rokoch tohto storočia a jej prekročenie podľa vedcov spustí nezvratné zmeny po celom svete.
Obavy budia emisie metánu
Vedci, ktorí pripravovali správu, sa zhodujú na potrebe znížiť emisie všetkých skleníkových plynov a nielen oxidu uhličitého, ktorému je venovaná najväčšia pozornosť. Obavy budia najmä emisie metánu.
Plány na nulové emisie CO2 sú nevyhnutné, ale prinesú želaný efekt len ak vlády presadia tiež rýchle a zásadné zníženie všetkých emisií, upozorňuje správa.
Na ekosystémy sa už nemôžeme spoliehať
Globálne otepľovanie nezvratne poškodzuje prírodu a lesné a morské ekosystémy už nebudú mať dosť síl, aby ľuďom pomáhali s bojom proti klimatickým zmenám.
Ich kapacita vstrebávať skleníkové plyny bude nižšia a ľudia na ne nesmú vo svojich plánoch toľko spoliehať, uvádza text správy.
Odborníci rokovali o finálnej podobe správy virtuálne od 26. júla a svoje závery zverejnili dnes.
Správa zameraná na fyzikálne vplyvy zmien klímy pracovala so 14-tisíc odbornými článkami, na jej obsahu a schválení sa podieľalo 234 odborníkov a 195 vlád.
Dnes vydaný materiál je súčasťou už šiestej hodnotiacej správy, ktorú IPCC vydá v roku 2022. Minulá hodnotiaca správa vyšla v roku 2014.