Odhadom 1 200 až 1 700 krížov nechala počas posledných dvoch rokov strhnúť čínska vláda z kostolov a ďalšie kresťanské objekty boli úplne zničené. O odstraňovaní krížov napísal denník The New York Times, podľa ktorého pritom často dochádza k stretom medzi demoličnými čatami a kresťanmi, ktorí sa snažia kostoly chrániť. Vlani v marci poslal súd na rok do väzenia čínskeho duchovného, ktorý otvorene protestoval proti poškodzovaniu či úplnej likvidácii kresťanských svätostánkov v krajine.
Podľa čínskych úradov bola táto kampaň namierená proti budovám, ktoré nemali náležité stavebné povolenie. Bojovníci za ľudské práva aj kresťania sú ale presvedčení, že išlo o ťaženie proti šíreniu kresťanstva v Číne.
Niektoré časti východočínskej provincie Če-ťiang, kde je kampaň proti krížom na kostoloch najsilnejšia, podľa miestnych obyvateľov vyzerajú, ako by sa tadiaľ prehnal tajfún. Mnohé odstránené kríže zostali ležať na strechách či na dvoroch. V niektorých prípadoch ich príslušníci demolačných čiat zakopali.
Hoci sa kampaň na odstraňovanie krížov zamerala na provinciu Če-ťiang, je súčasťou celoštátneho úsilia dostať pod kontrolu duchovný život Číňanov.
Prezident Si Ťin-pching v prejave z minulého mesiaca zdôraznil straníckym pohlavárom, že komunistická strana "musí rozhodne brániť zahraničným infiltráciám skrz náboženstvo". Povedal tiež, že náboženské skupiny sa musia podriadiť vládnucej komunistickej strane.
Komunistov vraj znervózňujú silnejúce väzby čínskych cirkví so zahraničnými priaznivcami. Podľa New York Times je veľa ľudskoprávnych aktivistov i disidentov veriacich kresťanov. Odhaduje sa, že v Číne žije okolo 60 miliónov kresťanov. Režim obmedzuje aj ďalšie náboženské menšiny, napríklad moslimských Ujgurov, ktorí žijú na západe krajiny.