Viacero krajín EÚ je rozladených z prístupu Turecka, ktoré síce na základe dohody s EÚ posiela do Európy sýrskych utečencov, nenecháva ale vycestovať tých s dobrým vzdelaním a kvalifikáciou. Napísal o tom dnes vo svojom najnovšom vydaní nemecký týždenník Der Spiegel, ktorý sa odvoláva na informácie európskych diplomatov.
Podľa časopisu Ankara vyberá pre cestu do Európy najmä ľudí, ktorí majú vážne zdravotné problémy a tých s nízkym alebo žiadnym vzdelaním.
Podľa marcovej dohody Ankary a EÚ Turecko prijíma z Grécka všetkých utečencov, ktorí sa tam dostali z jeho územia a ktorí nezískali azyl. Únia sľúbila výmenou za každého takto vráteného utečenca prijatie jedného Sýrčana z niektorého z tureckých utečeneckých táborov.
Rozhorčenie Únie
Spôsob, akým turecké úrady vykonávajú predvýber Sýrčanov, ktorí majú oprávnenie vycestovať do EÚ, vraj ale v Únii budí čoraz väčší rozhorčenie.
Podľa Spiegelu Turci nenechávajú vycestovať Sýrčanov s vysokoškolským vzdelaním, napríklad lekárov, inžinierov alebo technikov. Turecko vraj oficiálne oznámilo Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktoré má na výber presúvaných Sýrčanov dohliadať, že z krajiny na základe kvót dohodnutých s EÚ nebude púšťať akademických pracovníkov.
Otázka sa údajne preberala aj na piatkovom rokovaní únijných ministrov vnútra. Otvoril ju luxemburský minister Jean Asselborn.