Skrytou kamerou natočený dokument Alahovi vojaci zachytáva nielen výzvy k smrtiacemu teroristickému útoku, ale aj sugestívne lákanie mladých regrútov do raja plného žien, palácov a drahokamov.
Autorom odvážnej reportážnej snímky z vnútra džihádistickej bunky, ktorý v pondelok večer odvysielala stanica Canal +, je mladý novinár vystupujúci pod pseudonymom Said Ramzi. Aj on je moslim, podľa svojich vlastných slov z rovnakej generácie ako teroristi, ktorí v novembri v Paríži zmarili 130 ľudských životov.
"Mojím cieľom bolo pochopiť, čo sa im odohráva v hlave," vysvetlil svoje pohnútky agentúre AFP. Prvý kontakt nadviazal ako "Abu Hamza" na sociálnych sieťach, prostredníctvom ktorých sa nakoniec prepracoval k osobnej schôdzke s vodcom nepočetnej skupiny islamských radikálov.
Stretnutie so samozvaným "emirom", mladíkom francúzsko-tureckého pôvodu menom Oussama (Usáma), sa odohralo v Chateauroux, meste asi 300 kilometrov južne od Paríža. Žurnalistu, ktorého považoval za nádejnú čerstvú krv, privítal Oussama v opustenom športovom areáli.
Ženy a služobní anjeli
Hneď na mieste mu potom v živých farbách vykreslil žiarivú budúcnosť, ktorú svojim verným sľubuje džihád. "Do raja vedie práve táto cesta," líčil "Abu Hamza" s úsmevom na tvári. "Poď, brat, pôjdeme spolu do raja. Čakajú tam na nás naše ženy, s anjelmi ako služobníkmi. Budeš mať palác, okrídleného koňa zo zlata a rubínov."
Oussama však nezabudol zdôrazniť, že večné blaho nečaká po smrti na každého: vyslúži si ho len ten, kto sa bude riadiť jeho pokynmi a zasadí nepriateľovi pravoverných drvivý úder. Dokument tak zachytáva otvorené výzvy k teroristickému útoku na území Francúzska.
Počas jedného z ďalších stretnutí, ktoré sa konalo na parížskom predmestí Stains pri letisku Le Bourget, ukazuje člen Oussamovej bunky k nebu na blížiace sa lietadlo: "Stačí malý raketomet, a máte ho ... urobíš niečo také v mene (Islamského) štátu, a traumatizuješ Francúzsko na storočie."
Ku smrtiacim útokom na strategické body nabáda svojich verných tiež Oussama, a to aj potom, čo bol pri pokuse odísť do Sýrie zadržaný tureckou políciou a odovzdaný do rúk francúzskej justície. Tá mladého radikála poslala do väzenia, tým ho však neodradila. Po prepustení hojne využíval džihádistami obľúbenú mobilnú aplikáciu Telegram, prostredníctvom ktorej vyzýval svojich učeníkov k činu.
"Musíme udrieť na vojenskú základňu. Keď jedia, všetci v rade ... ta-ta-ta-ta (napodobeniu zvuk samopalu - pozn. red.). Alebo novinára, BFM, iTele (populárna televízna stanica - pozn. red.), vedú vojnu proti islamu," vyhlasoval. "Ako to urobili v Charlie. Musíte ich zasiahnuť priamo do srdca. Zaskočiť ich. Nie sú dobre chránení. Francúzi musia umrieť po tisíckach."
Pokyny k teroru
Nebezpečné natáčanie nabralo pre mladého žurnalistu rýchly obrat, keď sa zo sýrskej Rakky vrátil istý Abu Suleiman a vyzval domnelého Abu Hamzu k schôdzke na vlakovom nádraží. Keď novinár na určené miesto dorazil, miesto Abu Suleimana sa objavila žena zahalená v nikábe, ktorá mu odovzdala list.
Odkaz načrtával plán teroristického útoku: cieliť na nočný klub, strieľať "až do smrti", vyčkať príchodu bezpečnostných jednotiek a odpáliť výbušnú vestu. Krátko potom bola Oussamova bunka rozprášená políciou. Riskantná infiltrácia tým skončila, ale Said Ramzi si napriek tomu neoddýchol - tí z členov skupiny, ktorým sa podarilo vyhnúť zatknutiu, sa mu teraz vyhrážajú.
Svoj cieľ však aspoň čiastočne dosiahol, domnieva sa. "Nenašiel som v tom celom žiadny islam. Žiadnu vôľu zlepšiť svet. Len stratených, frustrovaných, ľahko manipulovateľných mladých ľudí. Nešťastnou zhodou okolností sa narodili do doby, v ktorej existuje Islamský štát. Je to nesmierne smutné. Sú to decká, ktoré len niečo hľadajú - a toto je to, čo nachádzajú."