Americké "neviditeľné" stíhačky Raptor sa zapojili do cvičenia na východnej hranici NATO. Po nasadení v Rumunsku pristáli na leteckej základni Šiauliai v Litve. Ide ešte len o druhé nasadenie týchto stíhačiek v Európe. Majú byť symbolickým uistením, že USA je pripravené pomôcť spojencom.
Dve stíhačky F-22 Raptor boli v pondelok prvýkrát vyslané do oblasti Čierneho mora potom, čo Washington zosilnel vojenskú podporu východoeurópskym spojencom v Severoatlantickej aliancii, ktorí sa obávajú agresie zo strany Ruska.
„Sme tu, aby sme ukázali našu schopnosť vyslať F-22 kamkoľvek, kde budú potrebné,“ uviedol veliteľ letky Daniel Lehoski.
Raptory zamierili z Británie na rumunskú čiernomorskú základňu Mihail Kogalniceanu v sprievode s lietajúcim tankerom KC-135. Po dvoch dňoch sa presunuli do Pobaltia, kde sa zapoja do krátkych cvičných letov z leteckej základne Šiauliai v Litve.
„Je to potvrdenie toho, že Spojené štáty ctia svoje záväzky a sú pripravené chrániť náš región najmodernejšími prostriedkami,“ uviedla litovská prezidentka Dalia Grybauskaité.
Koncom týždňa sa majú stroje vrátiť na Britské ostrovy, odkiaľ budú štartovať na ďalšie cvičné misie s lietadlami spojencov. Späť cez oceán sa majú vydať v máji. Lietadlá Raptor vyslal Pentagón do Európy iba druhýkrát.
Zo základne Lakenheath operuje od začiatku apríla hneď 12 týchto strojov. Ide o súčasť snáh o upokojenie spojencov na východnej hranici NATO a odstrašenie Ruska od prípadnej agresie.
Pred podobnou minuloročnou misiou boli lietadlá nasadené len v Japonsku a v Južnej Kórei a pri úderoch na pozície ozbrojencov takzvaného Islamského štátu. Mottom podobných krátkodobých cvičných misií je "kdekoľvek na svete počas 24 hodín".
Americké letectvo takto v rámci uistenia svojich spojencov na východnej hranici NATO, ktoré majú obavy zo správania Ruska, demonštruje, že k nasadeniu pokročilých lietadiel stačí len veľmi krátka doba a veľmi malá jednotka obslužného personálu.
„Tieto stroje majú schopnosť rýchlo premietnuť leteckú prevahu na veľké vzdialenosti a poraziť všetky možné hrozby,“ uviedol generál Timothy Ray z veliteľstva amerických vzdušných síl.
Projekt nazvaný "Rapid Raptor Package" umožňuje totiž vyslať štyri stroje F-22 sprevádzané len jedným transportným lietadlom C-17 a šesťdesiatkou ľudí, čo nie je na najvyspelejšie americké bojové lietadlo veľa. Zároveň má potvrdiť, že sú lietadlá schopné operovať aj zo základní európskych spojencov a precvičiť schopnosť spoločného nasadenia s modernými stíhačkami európskych krajín.
„Chceme byť schopní operovať z viacerých miest a udržať nášho protivníka v neistote, kam práve zamierime,“ povedala hovorkyňa amerického letectva Sheryll Klinkel.