Tibeťania žijúci v exile na celom svete si dnes volia nového politického vodcu a parlament. Dnešné voľby sú už druhými od roku 2011, keď sa dalajláma vzdal svojich politických právomocí, pretože sa chcel sústrediť výhradne na svoju rolu budhistického vodcu tibetského ľudu. Informovala o tom agentúra DPA.
V súboji o funkciu predsedu vlády proti sebe stoja úradujúci premiér Lozang Sanggjä a predseda exilového parlamentu Päma Cchering, ktorý v tejto funkcii pôsobí od roku 2006.
Tibetskú exilovú vládu oficiálne neuznáva nijaký štát, avšak jej predstavitelia majú veľký vplyv v komunite viac ako 85.000 Tibeťanov žijúcich v rozličných častiach sveta, najmä však v Indii, Nepále a Bhutáne.
Okrem indického mesta Dharamsála, ktoré je sídlom exilovej tibetskej vlády a parlamentu, si nového premiéra a 45-členný poslanecký zbor volia Tibeťania aj v Austrálii, Európe, Japonsku, Juhoafrickej republike či Rusku.
Výsledky dnešných volieb by mali byť známe 27. apríla.
Tibet je od roku 1965 oficiálne autonómnou oblasťou v rámci Číny, ktorá tento himalájsky región vojensky obsadila v roku 1950.