Podľa vyhlásenia, ktoré v noci na dnes zverejnil iracký premiér Hajdar Abad, by sa ľudia žijúci v blízkosti rieky Tigris mali držať od jej brehov vo vzdialenosti najmenej šiestich kilometrov.
Podľa americkej ambasády je hrozba pretrhnutia hrádze "vážna a bezprecedentné". Iracký premiér naproti tomu tvrdí, že pravdepodobnosť pretrhnutiu je "veľmi malá".
Americké úrady na bezpečnostné riziko vyplývajúce z nestability hrádze upozorňujú opakovane, tentokrát je ale ich varovanie mimoriadne silné. "Nemáme žiadnu konkrétnu informáciu o tom, kedy by k pretrhnutiu mohlo dôjsť, ale v rámci najvyššej opatrnosti chceme upozorniť, že rýchla evakuácia je najlepším nástrojom, ako zachrániť životy stoviek tisíc Iračanov," uviedla ambasáda a odhadla, že záplavová vlna by v prípade pretrhnutia priehrady mohla usmrtiť až 1,5 milióna ľudí.
Masy vody, ktoré by sa z priehrady dostali do rieky Tigris, by už po niekoľkých hodinách zaplavili dvojmiliónový Mosul, kde by hladina mohla dosiahnuť až 21 metrov. Vážne škody by záplavová vlna spôsobila aj v mestách položených nižšie po prúde ako je Tikrít, Sámarra a Bagdad.
Priehrada pri Mosule na rieke Tigris je najväčšia v Iraku. Hrádzu dlhú 3,6 kilometrov postavila v 80. rokoch taliansko-nemecká spoločnosť a o problémoch s nestabilným podložím sa vedelo od začiatku.
Priehradu pri Mosule obsadili v lete 2014 bojovníci z hnutia Islamský štát (IS) a vtedy sa hovorilo o tom, že by radikáli mohli stavidlá priehrady otvoriť zámerne. Iracká armáda spolu s kurdskými oddielmi a za podpory amerického letectva ale priehradu dobyla po dvoch týždňoch späť.