Mechanik leteckej spoločnosti EgyptAir, ktorého bratranec sa pripojil k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii, je podozrivý z umiestnenia bomby v ruskom dopravnom lietadle, ktoré vlani koncom októbra explodovalo nad egyptským Sinajským polostrovom. Uviedla to dnes tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje oboznámené s prípadom.
Egypt zatiaľ verejne oznámil, že nenašiel žiaden dôkaz o tom, že stroj ruskej spoločnosti MetroJet, ktorý sa po štarte na letisku v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch zrútil do púštnej oblasti na Sinaji, pri čom zahynulo všetkých 224 ľudí na palube, zničili teroristi.
Vysokopostavený predstaviteľ bezpečnosti aerolínií poprel, že niektorého z ich zamestnancov zatkli alebo je podozrivý. Predstaviteľ ministerstva vnútra takisto uviedol, že zatknutý nebol nikto.
Avšak zdroje, ktoré si vzhľadom na citlivosť prebiehajúceho vyšetrovania želali zostať v anonymite, podľa Reuters povedali, že zadržaný bol mechanik, ako aj dvaja letiskoví policajti a nosič batožiny. Tí sú podozriví z napomáhania pri umiestňovaní bomby na palubu lietadla.
"Keď sa Islamský štát dozvedel, že jeden jeho člen má príbuzného, ktorý pracuje na tomto letisku, doručil tejto osobe tašku s bombou," uviedol jeden zo zdrojov. Dodal, že bratranec podozrivej osoby sa pridal k Islamskému štátu v Sýrii pred rokom a pol.
"Povedali mu, aby sa na nič nepýtal a umiestnil bombu do lietadla," doplnil zdroj.
Ďalší zdroj povedal o ostatných podozrivých: "Dvaja policajti sú podozriví, že zohrali rolu pri atentáte, keď si na kontrolnom stanovišti zámerne akciu nevšímali. Ale je možné, že si iba nerobili poctivo svoju prácu."
Zatiaľ nie je nikto zo štvorice mužov trestne stíhaný, dodala agentúra Reuters.
Pád lietadla spochybnil snahy Egypta zlikvidovať islamských militantov v krajine a zároveň poškodil tamojšie odvetvie cestovného ruchu, pilier egyptskej ekonomiky. Odnož IS v Egypte vedie povstanie v niektorých oblastiach Sinajského polostrova, hoci väčšinou ďaleko od turistických letovísk, ktoré sa nachádzajú na pobreží Červeného mora.
Rusko a západné krajiny už dlho tvrdia, že lietadlo zničila bomba prepašovaná na palubu. Egypt však zatiaľ verejne vyhlasoval, že nenašiel žiaden dôkaz o násilnom čine.
Oficiálne obvinenia alebo oficiálne egyptské potvrdenie, že Airbus A321 zničila bomba, môžu viesť prípadne aj k tomu, že Egypt bude musieť vyplatiť odškodné rodinám obetí.
Vysokopostavený predstaviteľ leteckej spoločnosti EgyptAir uviedol, že štátna polícia vyšetrovala všetkých zamestnancov letiska v Šarm aš-Šajchu a nenašla žiadne dôkazy o ich účasti na čine.
Polícia preverovala aj rodinné kontakty a vzťahy všetkých zamestnancov a takisto nenašla nič podozrivé.
"Každý zamestnanec, ktorí prejaví sympatie voči militantov, sa nebude smieť zamestnať na žiadnom letisku," povedal agentúre Reuters predstaviteľ EgyptAiru.
Internetový magazín Islamského štátu zverejnil fotografiu plechovky nealkoholického nápoja Schweppes, ktorá bola podľa militantov použitá na výrobu improvizovanej bomby, ktorá zničila ruské lietadlo s dovolenkármi.
Na snímke s modrým pozadím je plechovka nápoja Schweppes Gold, akási rozbuška a spínač - teda tri jednoduché zložky, ktoré spôsobujú obavy predstaviteľom bezpečnosti leteckej dopravy po celom svete.