Japonsko si dnes pripomína štvrté výročie ničivého zemetrasenia s magnitúdou 9,0 a následných prívalových vĺn cunami na severovýchode, ktoré si vyžiadali približne 18.500 mŕtvych alebo nezvestných a spôsobili najhoršiu jadrovú nehodu v dejinách krajiny.
Vláda dnes absolvuje v Tokiu spomienkový obrad, na ktorom sa zúčastnia aj cisár Akihito, premiér Šinzó Abe a zástupcovia ľudí, ktorí pri katastrofe z 11. marca 2011 prišli o svojich milovaných. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.
Ešte v polovici februára žilo v dočasných domovoch a ubytovniach okolo 228-tisíc ľudí, informovala vláda. Obnova oblastí zničených pohromou je stále pomalá kvôli nedostatku stavebných robotníkov a vyšším cenám stavebného materiálu.
Všetky japonské jadrové reaktory sú od katastrofy v atómovej elektrárni Fukušima odstavené.
Zemetrasenie a cunami pred štyrmi rokmi vyradili chladiace systémy elektrárne Fukušima, výsledkom bolo roztavenie a prehriatie paliva v troch reaktoroch. Následne došlo k úniku radiácie do okolia a tisíce ľudí v okruhu 20 kilometrov museli opustiť svoje domovy a pracoviská. Bola to najhoršia jadrová nehoda od výbuchu v atómovej elektrárni v ukrajinskom Černobyli v roku 1986.
Abeho vláda sa však snaží uviesť niektoré jadrové reaktory znovu do prevádzky, pretože podľa Abeho je jadrová energetika dôležitá pre Japonsko, chudobné na zdroje.
Štyri reaktory - dva v prefektúre Kagošima a dva v prefektúre Fukui - už dostali súhlas na reštart od regulačného úradu. Verejnosť má však stále obavy z výroby jadrovej energie.