O začatí ofenzívy na planine Sahl al-Gháb informovala Sýrska organizácia pre ľudské práva so sídlom vo Veľkej Británii. Cieľom útoku je obsadenie strategicky položeného územia a zničenie základní extrémistov, ktorí podľa dostupných informácií v oblasti disponujú okrem iného palebnou silou rakiet zem-zem. O zničenie armádnej techniky by sa mali postarať nálety ruského letectva, píše agentúra Reuters.
Islamskí rebeli združení v koalícii nazvanej Armáda víťazstva prenikli na pláň Sahl al-Gháb tento rok v auguste. Asi 60 kilometrov dlhá planina, ktorou preteká rieka Orontes, bývala kedysi močarinou. V roku 1968 však bola vysušená, vďaka čomu v údolí vzniklo 41 tisíc hektárov úrodnej pôdy. Pláň sa rozkladá východne od pobrežného pohoria, v ktorom leží dedina Kardáha, z ktorej pochádza klan Asadovcov, píše portál iDNES.cz.
Rusi majú využiť vplyv
Do bojov v Sýrii v stredu popoludní zasiahla aj ruská kaspická flotila. Vyhlásenie ruského ministerstva obrany uvádza, že rakety s plochou dráhou letu typu Kaliber boli odpálené z fregaty Dagestan a korviet Grad Svijažsk, Uglič a Velikij Usťug operujúcich v juhozápadnom sektore Kaspického mora. Raketový útok bol údajne vedený na muničné závody Islamského štátu, veliteľské stanovištia a skladisko zbraní, munície a paliva.
Šéf NATO Jens Stoltenberg pred štvrtkovou schôdzkou ministrov obrany krajín NATO v Bruseli označil postup Moskvy v Sýrii za "znepokojujúce stupňovanie vojenských aktivít Ruska". "Budeme tento vývoj študovať a stanovíme, aké dôsledky to má pre NATO," povedal.
Britský minister obrany Michael Fallon povedal, že by Rusko malo využiť svoj vplyv na Damask a prinútiť tamojší režim, aby prestal útočiť na civilistov. Sýrsky konflikt je podľa neho so zapojením Ruska ešte viac nebezpečný, než bol predtým.
Bomby a civilisti
Rusi minulý týždeň zahájili letecké údery proti Asadovým nepriateľom. Podľa Moskvy likvidujú "známych teroristov" podľa zoznamu, ktorý Rusi spísali v spolupráci so sýrskou vládou. Agentúra Sputnik v pondelok napísala, že cieľom ruského letectva sú radikáli z organizácie Islamský štát.
Západ má však o účele ruských náletov pochybnosti. Ich cieľom sú podľa neho najmä predstavitelia opozície vrátane Slobodnej sýrskej armády, ktorej bojovníkov pomáha cvičiť americká CIA.
Za pravdu Západu dávajú aj civilisti z bombardovaných oblastí. Obyvatelia sýrskeho mesta Talbísa reportérom agentúry Reuters oznámili, že Rusi síce tvrdia, že útočia len na Islamský štát, ale v prípade Talbísy je to inak. Jedná sa totiž o strategický bod, ktorý musí režim dobyť späť, ak si má udržať vládu nad veľkými západnými mestami. A to aj za cenu vypratania púštnych a poľnohospodárskych oblastí na východe.
"Cieľom je prinútiť nás kapitulovať, aby Asad mohol začať napĺňať svoj plán o rozdelení krajiny," povedal Khalifa Saláma Táhir z mestskej rady Talbísy. Obyvatelia označili nedávne ruské nálety za vôbec najhrozivejší útok zo všetkých vojenských akcií, ktoré prežili v minulých štyroch rokoch.