Ale aj moment, ktorý výrazne ovplyvňuje debatu v Rakúsku, Nemecku a aj na západe Európy, píšu lidovky.cz.
Povedané so zveličením, táto tragédia môže zohrať podobnú úlohu, akú vo vojnách zohralo použitie chemickej munície v Damasku (2013) či vplyv mínometného granátu na trhovisko Markala v Sarajeve (1995).
Tie prípady majú spoločnú svoju emočnú stránku. Aj keď ešte neboli vyšetrené, aj keď ešte nebol známy konkrétny páchateľ, emócie z desiatok mŕtvych sú také silné, že vedú k ukazovaniu prstom na skupinového vinníka. V Bosne sa ním okamžite stalo vedenia tamojších Srbov, v Sýrii Asadov režim, v prípade nákladiaku s mŕtvymi utečencami je ním celý východ EÚ vrátane Česka a jeho odporu k prijímaniu utečencov, ktorý je aj na Slovensku. Takto to vyznieva v podaní rakúskych a nemeckých médií. Môže sa nám to nepáčiť, ale to je tak všetko, čo s tým môžeme robiť.
„Prípad z rakúskej diaľnice" je nepochybne kriminálny s nie celkom jasným pozadím. Bulharskí vodiči, maďarské auto, slovenské firemné nápisy, zvesti o akomsi ukrajinskom biznismenovi - mafiánske prostredie z toho srší na sto honov. Ale 71 mŕtvol rozkladajúcich sa na diaľnici, to všetko emocionálne valcuje. Pre kultivované Rakúsko je to taká silná káva, že aj prestížne noviny navádzajú k rýchlemu nachádzaniu a súdeniu vinníkov. Nimi sú štáty postkomunistickej Európy vrátane Česka, Slovenska a ich migračnej politiky.
Východný barbar, nie civilizácie
„Tragédia nie je dielom prevádzačov," píše viedenský Der Standard, „ale politiky, ktorá všetkými prostriedkami bráni v úteku pred vojnou, terorom a prenasledovaním." Kto vraj používa slovo prevádzač, popiera pravé príčiny, kryje následky, klame ľudí a uráža obete.
Zlyhanie Východoeurópanov znie titulok v hamburskom magazíne Der Spiegel. To všetko - 71 mŕtvol na rakúskej diaľnici je len špičkou ľadovca - je vraj len dôsledkom faktu, že "východoeurópski partneri EÚ" sa bránia prijatiu utečencov. Práve tieto krajiny, ktoré v minulých rokoch dostali masívnu pomoc, by mali prejaviť solidaritu. Ich vedenie sa musí pohnúť, prinajhoršom „s tlakom a pomocou z pokladnice EÚ".
Silné slová. Zaznieva z nich istá povýšenosť, inokedy tlmená, ale teraz ju emócie uvoľnili. Je to pohľad, ktorý spája kriminálny čin s politikou štátov, stiera rozdiel medzi legálnym a nelegálnym a dosť otvorene naznačuje: my sme civilizácia, vy ste barbari.
V Európskej únii sa rysuje nová bariéra, daná nerovnováhou v rozmiestnení utečencov. Podľa východných štátov vzniká nerovnováha tým, že západní členovia utečencov sociálne rozmaznávajú, čím ich vlastne priťahujú. Podľa západných štátov vzniká tým, že východné štáty utečencov odmietajú. Tragédia z rakúskej diaľnice túto bariéru obnažila v plnej nahote.