Holandsko, ktoré bude od júla pol roka predsedníckou krajinou Európskej únie, chce od jesene pripravovať novú diplomatickú službu. Chce vybudovať aparát pre novo vzniknutý úrad ministra zahraničných vecí, ak sa dvadsaťpäťka dohodne tento týždeň na ústave.
"Nemôžeme čakať, kým ústava prejde ratifikáciou. Vytvoriť niečo ako úniové ministerstvo zahraničných vecí nie je jednoduché, i keď vznikne na základe zastupiteľských úradov, ktoré teraz spravuje Európska komisia," povedal veľvyslanec Holandska pri EÚ Tom de Bruijn.
Ambiciózny plán však kritizujú niektoré členské krajiny, obzvlášť Veľká Británia. Ak šéfovia štátov a vlád na summite ústavu schvália a potom podpíšu, čaká ich ešte ratifikácia. Najmenej v ôsmich krajinách o nej budú hlasovať ľudia v referendách a nie je teda jasné, či sa ju nakoniec podarí uviesť do praxe. "Ľudia v krajinách, kde sa o ústave bude hlasovať v referende, budú holandskú akciu pokladať za aroganciu. Ako je možné chystať diplomatov pre úrad, ktorý neexistuje?" namietol britský diplomat, ktorý si neželal byť menovaný.
Prečo prišlo Holandsko s nápadom? Nový úrad nebude tak ako doteraz tvorený euroúradníkmi z Európskej komisie. Tí by mali tvoriť len polovicu úniového "ministerstva". Zvyšok budú diplomati z členských krajín, vymenovaní svojimi ministrami zahraničných vecí. Očakáva sa, že krajiny budú chcieť ovplyvniť, kto bude na významných veľvyslaneckých postoch. "Aj skôr sa štáty pokúšali ovplyvniť vymenovanie veľvyslancov. Pri postoch, ako bol veľvyslanec Európskej komisie v USA, si to priamo vynucovali. Ústava im dá ešte väčšie právomoci vymenovanie ovplyvniť," uviedol nemenovaný zdroj z Európskej komisie.
Ešte skôr, ako začne Holandsko na jeseň pripravovať aparát ministra zahraničných vecí, sa chce summit únie dohodnúť na jeho kandidátovi. Veľké krajiny ako Francúzsko a Nemecko nechcú oddeliť vymenovanie nového predsedu Európskej komisie a parlamentu od obsadenia ďalších dvoch postov -- ministra zahraničných vecí a predsedu Rady únie -- čo bude človek, ktorý by mal predsedať summitom a pripravovať ich program.
Vymenovanie štyroch činiteľov bude mať stranícky a národný podtext. Ak bude predsedom Európskej komisie pravicový politik, mal by byť ministrom zahraničných vecí socialista, usudzuje jedna skupina reprezentovaná starými členmi únie, ako sú už spomínané Nemecko a Francúzsko. Ako pravdepodobný minister zahraničných vecí sa spomína doterajší komisár pre rozšírenie Günter Verheugen. Lenže socialisti chcú mať predsedu Európskeho parlamentu minimálne prvého dva a pol roka. V hre je potom ešte tretí najsilnejší politický prúd v Európskej únii -- liberáli. "O obsadení veľkej štvorky úniových postov bude veľký spor, možno väčší ako o ústavu," predpovedá Michael Emerson, analytik Centra pre štúdium európskej politiky.
StoryEditor