Švédska akadémia vied vyhlásila v Štokholme nositeľa tohtoročných cien za medicínu. Pre tento rok sú nimi vedci, ktorí vytvorili "GPS systém" mozgu. Objasnili, ako mozog vie, kde je a ako vyzerá mapa jeho bezprostredného okolia.
Nositeľovi Nobelovej ceny za medicínu pre rok 2014 sú Birt John O'Keefe a nórski manželia May-Britt Moser a Edvard Moser za objav buniek, ktoré v mozgu majú na starosti vytváranie mapy nášho okolia.
May-Britt a Edvard Moserovi z Nórska.
Seniorom v trojici ocenených je jednozančne John O'Keefe, ktorého práca patrí hlavne do 60. a 70. storočia minulého storočia. V roku 1971 objavil tzv. Miestové neuróny v oblasti mozgu zvanej hipokampus. Zaoberal sa správaním potkanov v uzavretom priestore. Zistil, že v mozgu zvierat sa "rozsvecujú" neuróny, ktoré označujú dôležité orientačné body v okolí.
Aj manželia Moserovci sa venovali experimentom s hlodavcami (tie sú nielen vďaka O'Keefovej práce jeden z hlavným neurologických modelov) a objavili v mozgu ďalšiu skupinu neurónov, ktorá sa podieľa na orientácii. Nazvali je po anglicky "grid cells", teda "sieťové" bunky, pretože vytvárali skutočne akúsi sieť bodov - mapu nášho okolia, do ktorej sa postupne pridávajú dôležité orientačné body.