Viacerí predstavitelia nemeckých firiem kritizujú stratégiu USA a Európy voči Rusku po ruskej anexii polostrova Krym, ktorá viedla k najväčšej kríze vo vzťahoch Západu a Východu od skončenia studenej vojny. Uviedla to agentúra Reuters, ktorá citovala informácie z nemeckého denníka Die Welt.
Herbert Hainer, výkonný riaditeľ výrobcu športových produktov Adidas uviedol, že Západ podľa neho vyčkával príliš dlho, než sa rozhodol začať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom rokovať. Ako dodal, mal začať omnoho skôr, keď napätie medzi Ukrajinou a Ruskom iba začínalo rásť.
"Otázkou je, či s niekým ako Vladimir Putin nemali diskutovať omnoho skôr, a nie začať s rokovaniami až po tom, keď už bolo neskoro," povedal Hainer. Adidas je výrazne prepojený s ruským trhom, keďže v krajine má viac než 1000 obchodov. Od začiatku roka hodnota akcií firmy zaznamenala pokles o 15 %, pričom čiastočne sa pod to podpísala práve situácia na Kryme.
Rusko je 11. najväčším obchodným partnerom Nemecka. Ako uviedla obchodná asociácia Ost Ausschuss, obchod za minulý rok dosiahol 76,5 miliardy eur. Viaceré firmy sa teraz obávajú, že prípadné ďalšie sankcie tvrdo zasiahnu do ich biznisu. Čo sa týka ruského trhu, je naň napojených zhruba 300.000 nemeckých pracovných miest a najväčšia európska ekonomika dováža z Ruska 35 % svojich potrieb v oblasti plynu.
Niektorí šéfovia nemeckých firiem preto už prijímajú kroky, aby ich biznis príliš neutrpel. Šéf nemeckej železničnej spoločnosti Deutsche Bahn začiatkom týždňa uviedol, že plánuje cestu do Moskvy a Joe Kaeser, šéf Siemensu, vyvolal ostré reakcie zo strany niektorých nemeckých politikov za stredajšiu schôdzku s Putinom.
Podľa výkonného riaditeľa oceliarní ThyssenKrupp Heinricha Hiesingera najnovšie udalosti ukázali, že ak by Západ s Ruskom spolupracoval a nešiel do takej konfrontácie, dospel by k lepším výsledkom. Dodal, že momentálne je nevyhnutné, aby Rusko a Západ našli diplomatické riešenie konfliktu.
Šéf spoločnosti Deutsche Post Frank Appel zasa pre Die Welt povedal, že dohoda s Ruskom je nevyhnutná aj z hľadiska energetických potrieb. Ako uviedol, neexistuje veľa adekvátnych alternatív v oblasti nerastných surovín voči ruskému plynu. "Nakoľko Európa nemá dostatok surovinových zdrojov, vždy budeme závislí od zdrojov z iných oblastí. Je otázne, či závislosť od dovozu surovín z Blízkeho východu alebo z Venezuely bude lepšia než závislosť od Ruska," povedal Apple.