Ruský prezident Vladimir Putin schválil nové znenie stratégie ruskej národnej bezpečnosti. Dokument označuje Ukrajinu za "dlhodobé ohnisko nestability" a hlavné hrozby vidí v prozápadných revolúciách v postsovietskom priestore, v americkej politike zadržiavania Ruska a tiež v rozširovaní NATO, ktoré sa vraj približuje k ruským hraniciam.
Za príčinu ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny dokument označuje "podporu USA a Európskej únie pre protiústavný štátny prevrat na Ukrajine", ktorý "viedol k hlbokému rozkolu ukrajinskej spoločnosti a k vzniku ozbrojeného konfliktu". V súvislosti so zmenou ukrajinského režimu sa stratégie zmieňujú tiež o údajnej snahe Západu "zabrániť integračným procesom" na území bývalého Sovietskeho zväzu.
Prečítajte si aj: Porošenko: Rusi sa nás snažia ekonomicky udusiť, ale neuspejú
"Postoj Západu, ktorý sa snaží čeliť integračným procesom, a vytváranie ohnísk napätia v eurázijskom regióne majú negatívny vplyv na naplnenie ruských národných záujmov," hovorí sa v dokumente, z ktorého citovala britská stanica BBC.
Kyjev a Západ obviňujú Moskvu, že predvlani na jar anektovala Krym a rozpútala proruské povstanie v Donbase na východe Ukrajiny v odvete za zvrhnutie proruského prezidenta Viktora Janukovyča a príklon krajiny k Západu. Hoci Kremeľ ruské zasahovanie popiera, množstvo Ukrajincov konflikt v Donbase, ktorý si vyžiadal vyše 9-tisíc mŕtvych, považuje za vojnu vedenú Ruskom proti ich krajine.
Pokiaľ ide o vzťahy s USA, ruská stratégia tvrdí, že "samostatná domáca a zahraničná politika Ruskej federácie naráža na odpor Spojených štátov a ich spojencov, snažiacich sa zachovať si nadvládu vo svetových záležitostiach".
Napriek tomu Rusko usiluje o zblíženie s USA "na základe zhody záujmov, vrátane ekonomických", a "vzhľadom ku kľúčovému vplyvu rusko-amerických vzťahov na celkovú medzinárodnú situáciu".
Ako o nových výzvach sa dokument zmieňuje o nebezpečenstve získania jadrových zbraní teroristami, o kybernetických útokoch a o vyhrotení demografických problémov. Upozorňuje tiež, že "úloha sily v zahraničnej politike sa nezmenšuje".
Vznik a silnejúci vplyv radikálnej organizácie Islamský štát pripisuje Moskva dôsledkom "dvojakého metra", ktorý podľa nej niektoré štáty uplatňujú v boji proti terorizmu.
Upraviť stratégiu národnej bezpečnosti, schválenú ešte v roku 2009, nariadil Putin začiatkom vlaňajšieho júla, kedy uviedol, že Rusko musí systémovo reagovať na meniacu sa situáciu vo svete.