Pontifikát Jána Pavla II. pomohol Poľsku nastúpiť na cestu k slobode a potom ho na nej sprevádzal. Ján Pavol II. nás učil, ako žiť v slobodnej krajine, uviedol poľský prezident Bronislaw Komorowski v rozhovore, ktorý s ním dnes priniesla poľská tlačová agentúra PAP.
"Keď sa stal pápežom, (katolícka) cirkev a občania v Poľsku boli utláčaní a obmedzovaní komunistickým systémom... Pontifikát Jána Pavla II. a jeho rozhodný postoj ku komunizmu nesmierne ovplyvnili široké hnutie Solidarita," citovala prezidenta PAP.
"Keď už Poľsko bolo zvrchovaným štátom, pápež nám naďalej hovoril, ako žiť vo svete slobodných ľudí, v slobodnom štáte. Ako spájať slobodu so zodpovednosťou za seba samého, za rodinu, za miestne spoločenstvo, za obec veriacich a za národ," argumentoval Komorowski.
Prezident zdôraznil význam, aký mala podpora tohto pápeža pre integráciu Poľska do Európskej únie. Pripomenul, že Ján Pavol II. vždy veľmi silno obhajoval život, ale nikdy nikomu nevnucoval náboženské dogmy.
Na otázku, aká je dnes situácia poľskej katolíckej cirkvi, prezident odpovedal, že je to "veľké spoločenstvo, ktoré má množstvo vážnych problémov". Vyjadril však presvedčenie, že cirkev svoje súčasné problémy s úspechmi, ktoré dosiahol Ján Pavol II., a s energickými aktivitami terajšieho pápeža Františka vyrieši.
Podľa prezidenta by vzťahy cirkvi a štátu mali byť priateľské, ale mali by fungovať oddelene, pretože oddelenie štátu od cirkvi je základ demokratického systému.
Konkordát, ktorý Poľsko a Vatikán podpísali počas pontifikátu Jána Pavla II., Komorowski nazval jedným z míľnikov 25-ročnej poľskej demokracie. Dohoda podľa neho nie je perfektná, avšak prípadné zmeny treba zvažovať "s veľkou zodpovednosťou a opatrnosťou, aby sa nezničili jej pozitívne prvky", citovala ho PAP.