Letenky, ktoré kúpili dvaja pasažieri na falošné pasy na let nezvestného Boeingu 777 malajzijských aerolínií, vydali thajské cestovné kancelárie pre Iránca, ktorý ich zarezervoval e-mailom. Informovali o tom dnes thajské médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA.
Thajská polícia potvrdila, že obe letenky boli kúpené vo štvrtok 6. marca v dvoch cestovných kanceláriách v prímorskom letovisku Pattaya. Niekto ich vyzdvihol a zaplatil v thajských bahtoch, ako informovali miestne noviny Bangkok Post.
Obe letenky zarezervoval prostredníctvom e-mailu muž menom "Ali" z Iránu, napísal Bangkok Post a citoval pritom nemenovaného zamestnanca jednej z cestoviek.
Táto cestovná kancelária uviedla, že Ali bol pravidelným zákazníkom a pôvodne žiadal o letenky spoločnosti Etihad Airlines alebo Qatar Airways na lety do Kodane a Frankfurtu nad Mohanom. Zákazník neskôr rezerváciu zmenil na aerolínie China Southern Airlines, ktoré majú dohodu o spoločnej preprave cestujúcich s aerolíniami Malaysia Airlines, pretože sú lacnejšie.
Čína rozmiestnila desať satelitov, ktoré budú pomáhať pri obrovskom pátraní po nezvestnom dopravnom malajzijskom lietadle, informoval dnes denník čínskej ľudovej armády. Pátranie prebieha okolo Malajzie a južného Vietnamu, a to zo vzduchu aj na mori, pričom sa ho zúčastňuje desať krajín.
Satelity využijú špičkovú technológiu na snímanie záberov Zeme s vysokým rozlíšením i ďalšie technológie, ktoré pomôžu pri pátracej a záchrannej operácii. Uviedol to v článku uvedený čínsky denník, na svojej webovej stránke ho zverejnilo aj ministerstvo obrany.
Čína vyzvala Malajziu, aby urýchlila pátranie po lietadle. Približne dve tretiny z 227 cestujúcich a 12 členov posádky totiž tvorili Číňania. Podľa predpokladov sú všetci mŕtvi.
Čínske satelity pomôžu aj s pozorovaním počasia a s komunikáciou počas mohutného pátrania v oblasti, kde lietadlo zmizlo, informovala tlačová agentúra AP.