Nekončiaci spor Talianov a Francúzov o to, komu patrí Mont Blanc, sa opäť vyhrotil. Starosta francúzskeho mesta na úpätí najvyššej európskej hory totiž nechal zablokovať prístup na ľadovec, ktorý podľa Talianov patrí spolovice im. Spor preto chcú dohnať k súdu, píše portál idnes.cz.
Starosta francúzskeho mesta Chamonix Eric Fournier vyslal horských sprievodcov, aby uzavreli cestu na ľadovec Gigante. Ten sa podľa neho nachádza na francúzskom území a musel byť uzavretý z bezpečnostných dôvodov.
Vyvolalo to pobúrenie
S tým však Taliani nesúhlasia. Vadí im, že Fournier zablokoval trasu vedúcu od alpskej chaty Torino, ktorá je na talianskej strane hory. Navyše vychádzajú z dohovoru z roku 1860, podľa ktorej sa francúzsko-talianska hranica nenachádza hneď pri chate, ale až o tristo metrov vyššie, priamo uprostred ľadovca. Jeho polovica by teda mala patriť im.
V dvadsať kilometrov vzdialenom talianskom meste Courmayeur Fournierovo toto rozhodnutie vyvolalo pobúrenie. „Tá chata je v Taliansku a Francúzi hore nemajú žiadne práva," uviedla starostka mesta Fabrizia Derriardová pre denník Il Fatto Quotidiano.
"Odstránili cedule upozorňujúce na nebezpečenstvo, ktoré sme tam umiestnili kvôli masívnemu nárastu turistov v posledných mesiacoch," dodala s tým, že uzávierka cesty je nebezpečná pre horolezcov, ktorí teraz musia pri ceste na ľadovec prekonať ďalšiu prekážku.
Šíbování s obrubníkom
Derriardová prisľúbila, že čin francúzskeho starostu bude mať právnu dohru. Taliansky Inštitút vojenskej geografie tiež plánuje v oblasti čo najskôr začať nový prieskum, píše The Local. Obyvatelia mesta Courmayeur totiž požadujú, aby mapy uvádzali, že sa vrchol Mont Blancu nachádza v oboch krajinách.
Spory kvôli najvyššej hore Európy sú pomerne časté. Na začiatku leta napríklad Francúzi podľa denníka The Independent použili buldozéry, aby posunuli hraničný kameň o 150 metrov ďalej na talianske územie.
Na konci júla potom pozornosť upútal taliansky premiér Matteo Renzi, ktorý sa zúčastnil slávnostného otvorenia novej talianskej lanovky na Punta Helbronner, jeden z vrcholov Montblanského masívu. „Do Francúzska sme nevpadli," odmietol vtedy otázky novinárov, či projekt za 138 miliónov eur nenarušil francúzsku zvrchovanosť.