Desať ľudí, ktorí sú v najvyššom podozrení, že boli vystavení pacientovi s vírusom ebola v americkom Dallase, je izolovaných a podľa miestnych predstaviteľov sú pozorne monitorovaní. Informovala o tom v noci na dnes agentúra Reuters.
Pôvodne sa úrady obávali, že priamemu či nepriamemu kontaktu s nakazeným Libérijčanom mohlo byť vystavených až 100 osôb. Desať ľudí, ktorých izolovali, spolupracuje s úradmi verejného zdravotníctva tým, že prijali svoju karanténu aj bez príkazov. Na tlačovej konferencii to oznámili predstavitelia mesta a okresu.
Medzi izolovanými osobami sú štyria príbuzní pacienta. Presunuli ich na bližšie nespresnené miesto.
Vláda amerického prezidenta Baracka Obamu vyzvala v noci nadnes na zachovanie pokoja v otázke prípadu nákazy vírusom ebola v Spojených štátoch v čase, keď sa armáda pripravuje na vyslanie humanitárnej pomoci do západoafrickej Libérie.
V rámci pomoci poskytnú Spojené štáty aj dve nové laboratóriá a výstavbu centier poskytovania zdravotnej pomoci.
Americká vláda trvá na tom, že najlepším spôsobom boja proti epidémii vírusu ebola je zaútočiť naň pri zdroji. Hovorca Pentagónu vyhlásil, že v západnej Afrike by mohlo byť rozmiestnených až 4000 amerických vojakov, doplnila agentúra AP.
Anthony Fauci, šéf oddelenia infekčných chorôb amerického Národného inštitútu zdravia, uznal obavy verejnosti. Povedal však, že americký zdravotnícky systém "je veľmi dobre vybavený na zastavenie eboly".