Saudská Arábia využila útok na svoje veľvyslanectvo v Teheráne ako zámienku na podnecovanie napätia, vyhlásilo dnes iránske ministerstvo zahraničných vecí po tom, čo Rijád prerušil diplomatické vzťahy s Teheránom.
Šiitský Irán je takisto odhodlaný chrániť svoje diplomatické misie, dodalo ministerstvo.
Iránski protestujúci vtrhli v nedeľu v skorých ranných hodinách na saudskoarabské veľvyslanectvo v Teheráne po tom, čo Saudská Arábia v sobotu popravila významného šiitského duchovného Nimra an-Nimra. Incident na ambasáde donútil Rijád odvolať svoj diplomatický personál do vlasti a nariadil iránskym diplomatom opustiť kráľovstvo, pripomenula vývoj udalostí agentúra Reuters.
Protestujúci na saudskoarabskej ambasáde založili požiare a rozbíjali nábytok, potom ich vytlačila von polícia, ktorá zatkla 40 ľudí. Na veľvyslanectve sa v tom čase nenachádzal ani jeden saudskoarabský diplomat. Iránski predstavitelia útok na ambasádu i popravu an-Nimra odsúdili.
"Irán konal v súlade so svojimi (diplomatickými) povinnosťami, ktoré mu prikazujú mať pod kontrolou vlnu emócií verejnosti, ktorá vznikla," uviedol v televízii hovorca ministerstva zahraničných vecí Hosejn Džáber Ansárí.
"Saudská Arábia ťaží z tohto vlečúceho sa napätia... incident (na ambasáde) využila ako zámienku na podnecovanie napätia," povedal Ansárí a podľa agentúry AP tiež dodal: "Kráľovstvo sa snaží vyriešiť svoje domáce problémy tak, že ich prenáša a vyváža do zahraničia."
Hovorca takisto vyhlásil, že iránski diplomati ešte neodišli zo Saudskej Arábie. V nedeľu večer dostali na odchod 48 hodín.